Beata Szydło o podpisaniu przez szpitale i lekarzy POZ umów na 2016 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2016 11:01

Może być w Polsce normalnie, na tym polega dobra zmiana, którą wprowadza polski rząd - mówiła w czwartek premier Beata Szydło, informując o podpisaniu przez szpitale i lekarzy umów na 2016 r. Zapewniła, że zarówno pacjenci, jak i lekarze mogą być spokojni.

- Dzisiaj pacjenci mogą spokojnie przychodzić do swoich przychodni, są leczeni, a lekarze i wszyscy pracownicy służby zdrowia mogą spokojnie pracować - zapewniała premier Szydło podczas konferencji przed radomskim szpitalem.

Podkreśliła, że w efekcie działań poprzedniego rządu "poprzez chaos i zaniedbania nie były wprowadzane te procedury, które powinny być". - Może być w Polsce normalnie; na tym polega dobra zmiana, którą wprowadza w tej chwili polski rząd - dodała.

Obecny na konferencji minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że "służba zdrowia w Polsce działa po prostu normalnie". - Niektórzy mówią, że to cud, że podstawowa opieka zdrowotna od 1 stycznia działa bez żadnych perturbacji - dodał.

Na przełomie lat 2014 i 2015, w związku z wprowadzeniem pakietu onkologicznego oraz zmian zasad funkcjonowania i finansowania POZ, ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zmagał się z protestem lekarzy rodzinnych, głównie związanych z Porozumieniem Zielonogórskim. Gabinety lekarskie były zamknięte od 1 do 7 stycznia.

- Były to regularne negocjacje, w których rząd próbował znaleźć jak najwięcej miejsc, w których nie ustąpi, a równolegle w tym samym czasie toczyły się przygotowania, które przypominały przygotowania do stanu wojennego: była mobilizacja wojewodów, służb specjalnych, były wykupywane specjalne aplikacje - przypomniał Radziwiłł.

Minister zaznaczył, że po objęciu urzędu zaprosił do resortu m.in. przedstawicieli świadczeniodawców POZ. Podczas tych spotkań ustalano jakie zmiany należy wprowadzić w służbie zdrowia, a także rozmawiano o planowanej ustawie o POZ. Radziwiłł podkreślił, że dzięki temu wszystkie przychodnie, szpitale i inne placówki służby zdrowia od 1 stycznia mogły normalnie funkcjonować.

Zgodnie z planem finansowym na 2016 r. NFZ przeznaczy na świadczenia zdrowotne (w tym ratownictwo medyczne) ponad 71,4 mld zł, czyli o ponad 4,4 mld zł więcej niż w pierwotnym planie na 2015 r. W tym roku najwięcej pieniędzy trafi do szpitali - na leczenie szpitalne w planie finansowym zabezpieczono ponad 33,2 mld zł. Do podstawowej opieki zdrowotnej trafi blisko 9,4 mld zł, a na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną zabezpieczono ponad 5,6 mld zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum