Beata Małecka-Libera została nowym wiceministrem zdrowia

Autor: RR, MAK/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2015 16:49

Dotychczasowa pełnomocnik rządu ds. zdrowia publicznego Beata Małecka-Libera została wiceministrem zdrowia - poinformowano nas we wtorek (13 stycznia) w biurze prasowym resortu zdrowia. Tym samym jest ona drugim, obok Sławomira Neumanna, wiceministrem w randze sekretarza stanu.

Beata Małecka-Libera została nowym wiceministrem zdrowia

Jednocześnie zdementowano pojawiające się informacje o tym, że Małecka-Libera miałaby zastąpić Sławomira Neumanna - pozostaje on na stanowisku wiceministra zdrowia. W kierownictwie MZ, oprócz ministra Bartosza Arłukowicza i dwóch wspomnianych wiceministrów, są jeszcze podsekretarze stanu: Piotr Warczyński i Igor Radziewicz-Winnicki, a także dyrektor generalny Marcin Antoniak.

Zmiany w resorcie
Wcześniej w resorcie zdrowia było dwóch wiceministrów: Cezary Rzemek i Aleksander Sopliński. Ich dymisje związane były z dokonywanym przez premier Kopacz w grudniu ubiegłego roku przeglądem resortów.

Cezary Rzemek był wiceministrem zdrowia od maja 2009 r. W resorcie odpowiadał m.in. za finanse, nadzór i kontrolę oraz system ratownictwa medycznego. Z kolei Aleksander Sopliński pełnił funkcję wiceministra zdrowia od lutego 2012 r. W MZ był przedstawicielem PSL. Do jego zadań należał nadzór nad departamentem matki i dziecka, departamentem nauki i szkolnictwa wyższego oraz departamentem pielęgniarek i położnych.

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek sam chciał odejść już od pewnego czasu. Miał tylko doprowadzić do końca swój sztandarowy projekt, czyli ustawę o ratownictwie medycznym.

Drugi z wiceministrów, Aleksander Sopliński w ostatnich miesiącach zajmował się krytykowaną ustawą o zawodzie fizjoterapeutów.

Zdrowie publiczne
Beata Małecka-Libera była ostatnio pełnomocnikiem rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym. Premier Kopacz wskazała w grudniu 2014 r., że ustawa o zdrowiu publicznym jest "konstytucją ochrony zdrowia" i podkreśliła, że dla Małeckiej-Libery nie będzie to praca od zera, gdyż taki projekt w resorcie już powstawał (gdy Kopacz sama była szefem MZ).

Zadaniem pełnomocnika miało być przygotowanie, przedstawienie i przeprowadzenie przez Sejm ustawy o zdrowiu publicznym.

Beata Małecka-Libera urodziła się w 1954 r. w Dąbrowie Górniczej. Ukończyła Śląską Akademię Medyczna w Katowicach, Wydział Lekarski. Jest doktorem nauk medycznych (temat pracy doktorskiej: Ocena wczesnych zaburzeń czynnościowych oraz późnej popromiennej niedoczynności tarczycy po samodzielnej lub pooperacyjnej radioterapii u chorych na raka głowy i szyi; promotor: prof. dr hab. Grzegorz Namysłowski).

W latach 2002-2005 była dyrektorem naczelnym Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej. Od 2005 r. jest posłanką z PO. Była wiceprzewodniczącą Sejmowej Komisji Zdrowia oraz przewodnicząca Podkomisji Stałej do spraw Zdrowia Publicznego.

Na swojej stronie internetowej napisała, że "w pracy poselskiej zajmuję się przede wszystkim kwestiami zdrowia, ponieważ uważam, że Polacy zasługują na nowoczesny i sprawny system zdrowia publicznego, który nie zależy tylko i wyłącznie od szpitali, przychodni, kontraktów NFZ, ale który będzie kompleksowo dbał o zdrowie Polaków na każdym etapie życia - od żłobka do Uniwersytetu III Wieku".

Stwierdziła również, że dzięki pracy w Sejmie dostała szansę, "by zwracać uwagę na niedostatek potrzebnych rozwiązań systemowych i odpowiednich reform w obrębie ochrony zdrowia" i dodała, że tylko w ten sposób można zagwarantować ochronę życia i zdrowia, a także usługi medyczne na najwyższym poziomie.

Wspomniała, że działa aktywnie na rzecz upowszechniania wiedzy dotyczącej głównych zagrożeń dla zdrowia kobiet oraz metod przeciwdziałania im.

Prowadzić pacjenta
"Dbam również o aktywizację osób starszych. Jako główne cele w tym zakresie traktuję edukację zdrowotną oraz propagowanie profilaktyki” - napisała na swej sejmowej stronie obecna wiceminister.

Podczas X Forum Rynku Zdrowia w październiku 2014 r. poseł Beata Małecka-Libera przyznała, że w Polsce obecnie brakuje pewnych rozwiązań systemowych, które będą prowadziły pacjenta od początku do końca.

- Brakuje ustawy o zdrowiu publicznym, która będzie porządkowała organizację całego systemu. To jest zadanie, które stoi przed nami politykami. Do tej pory skupialiśmy się na medycynie naprawczej i klinicznej zostawiając na boku tematyką profilaktyki i edukacji - stwierdziła.

- Dopiero teraz, po latach rozmów, zrozumieliśmy, że trzeba zmienić kierunek działań, odwrócić tę piramidę i postawić przede wszystkim na profilaktykę zdrowotną. Mam świadomość, że to co chcemy osiągnąć będzie wymagało lat i systematyczności, ale tylko tędy droga - zaznaczyła poseł Małecka-Libera.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum