Beata Małecka-Libera: w br. najważniejsze jest wdrożenie ustawy o zdrowiu publicznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2015 18:59

W 2015 r. najważniejsze będzie wdrożenie ustawy o zdrowiu publicznym - mówiła wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dodała, że jeszcze w tej kadencji powinna ona zostać uchwalona.

Beata Małecka-Libera: w  br. najważniejsze jest wdrożenie ustawy o zdrowiu publicznym
Wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera Fot. Archiwum

Beata Małecka-Libera wzięła udział w sesji "Demografia, zdrowie, gospodarka. Dlaczego starość ma przyszłość?"

Podkreślała, że ustawa o zdrowiu publicznym jest priorytetem rządu, resortu zdrowia i wpisuje się w tematykę polityki senioralnej oraz w wyzwania na najbliższy czas. Jak wskazała, tych wyzwań jest kilka.

- Jedno, krótkoterminowe, dedykowane bezpośrednio osobom starszym - tutaj chcemy mówić o kompleksowej opiece, nie tylko geriatrii, która jest ogromnie ważna, ale też leczeniu począwszy od lekarza rodzinnego, poprzez pielęgniarki środowiskowe, przez szpitalnictwo i rehabilitację - mówiła w Katowicach.

- Widzimy także konieczność działań profilaktycznych, zapobiegawczych kierowanych do osób starszych - pokazywanie im możliwości zapobiegania, unikania pewnych czynników ryzyka - dodała Małecka-Libera.

Kolejnym elementem - jak mówiła - jest opieka długoterminowa, wsparcie socjalne, pomoc osobom, które są niesamodzielne. - To wszystko widzimy jako jeden pakiet. I dlatego uważam, że opieka zdrowotna i opieka społeczna (...) absolutnie pójdą w parze - oceniła.

Wiceminister zdrowia poinformowała, że projekt ustawy o zdrowiu publicznym jest w konsultacjach zewnętrznych.

Etap prac nad projektem oceniła jako "bardzo dobry".

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym trafił do konsultacji społecznych pod koniec marca. W uzasadnieniu projektu napisano, że dzięki realizacji przewidzianych w nim zadań możliwa będzie "znacząca poprawa sytuacji zdrowotnej" polskiego społeczeństwa. Służyć temu ma m.in. promocja zdrowia i zapobieganie chorobom, niwelowanie nierówności zdrowotnych oraz wspieranie innowacyjności i stabilności systemu opieki zdrowotnej.

Projekt zakłada utworzenie m.in. stanowiska Pełnomocnika Rządu ds. Zdrowia Publicznego. Ma on być w randze wiceministra zdrowia, powoływać i odwoływać go będzie premier. Do zadań pełnomocnika będzie należało m.in. przygotowywanie projektu Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) oraz gromadzenie informacji dotyczących sytuacji zdrowotnej społeczeństwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum