×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Beata Małecka-Libera i Tomasz Latos o nowym ministrze zdrowia

Autor: WOK/Rynek Zdrowia09 listopada 2015 17:19

Kandydatura Konstantego Radziwiłła na stanowisko ministra zdrowia nie zaskakuje, mówiło się o niej od kilku dni - powiedziała nam Beata Małecka-Libera (PO), ustępująca wiceminister zdrowia w rządzie Ewy Kopacz.

Beata Małecka-Libera i Tomasz Latos o nowym ministrze zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Beata Małecka-Libera zaznaczyła, że ceni wiedzę i znajomość funkcjonowania systemu ochrony zdrowia przyszłego ministra. Jednak, w jej opinii, problemem może być brak doświadczenia w zarządzaniu większymi strukturami w administracji.

- Dotychczas znałam dr. Konstantego Radziwiłła głównie jako surowego recenzenta działań resortu zdrowia i rządu, m.in. w zakresie prac legislacyjnych. Teraz sam będzie odpowiadał za tworzenie nowych przepisów w opiece zdrowotnej, a to zupełnie inna rola - dodała Małecka-Libera.

- Dlatego tak ważne będzie, z kim przyjdzie mu współpracować w ministerstwie - podkreśla. Zwraca także uwagę na radykalnie konserwatywne poglądy kandydata do objęcia teki ministra zdrowia w rządzie tworzonym przez wiceprezes PiS Beatę Szydło.

- Medycyna rozwija się bardzo dynamicznie, powstaje wiele innowacyjnych technologii. Mam nadzieję, że motywacje światopoglądowe nie będą wpływały np. na decyzje refundacyjne resortu kierowanego przez Konstantego Radziwiłła - stwierdziła Beata Małecka-Libera.

Z ustępującą wiceminister nie zgadza się szef sejmowej komisji zdrowia w minionej kadencji parlamentu, poseł Tomasz Latos (PiS).

- Dr Konstanty Radziwiłł będzie bardzo dobrym ministrem zdrowia. Ma nie tylko rozległą wiedzą dotyczącą struktury oraz organizacji systemu ochrony zdrowia, ale także wizję jej przyszłego funkcjonowania - zaznacza poseł Latos.

Jego zdaniem wieloletnie doświadczenie oraz wiedza Konstantego Radziwiłła zdobyte m.in. w pracach Naczelnej Izby Lekarskiej, są bardzo cenne.

- Będę wspierać pana ministra w realizacji jego zadań, między innymi na etapie prac parlamentarnych - zapowiedział Tomasz Latos, który sam jest bardzo doświadczonym parlamentarzystą - będzie posłem już czwartą kadencję z rzędu.

W jego opinii dr Radziwiłł jest osobą otwartą na merytoryczne rozmowy i konsultacje z różnymi środowiskami.

Przypomnijmy, że w latach 2001-2010 Konstanty Radziwiłł był prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, a od 2010 do 2012 - prezydentem Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich. W 2010 r. został ekspertem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

W 2013 podjął współpracę z Jarosławem Gowinem, został ekspertem Polski Razem. W wyniku październikowych wyborów parlamentarnych został senatorem z listy PiS.

Startował z okręgu nr 41 obejmującego część powiatów na południe od stolicy. Uzyskał aż 99 875 głosów (39,5 proc.) i pokonał m.in. byłego wicepremiera Romana Giertycha, który tym samym nie dostał się do Senatu.

Czyt. także: Przyszły minister zdrowia: specjalista powinien zarabiać minimum dwie średnie krajowe

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze