Bartosz Fiałek: tyle testów dziennie wykona Bawaria, a tyle Polska

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2020 17:36

W Bawarii, kraju związkowym Niemiec, od 6 kwietnia będzie można wykonywać 50 tys. testów dziennie, od 13. kwietnia - 100 tys. testów dziennie, a pod koniec kwietnia nawet 200 tys. testów dziennie (w kierunku koronawirusa - przyp. redakcji). U nas - w całym kraju - wykonuje się niecałe 5 tys. testów dziennie - napisał na TT w piątek, 3 kwietnia (godz. 16.07) Bartosz Fiałek, rezydent reumatologii, przewodniczący Regionu Kujawsko-Pomorskiego OZZL.

Bartosz Fiałek, rezydent reumatologii, przewodniczący Regionu Kujawsko-Pomorskiego OZZL Fot. Archiwum

1 kwietnia w TVP Info minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że MZ sukcesywnie zwiększa liczbę testów służących wykrywaniu SARS-CoV-2. Podkreślił, że wykonaliśmy do tej chwili 55,5 tys., i dodał, że liczba wykonywanych testów zależy od lekarzy i stacji sanitarno-epidemiologicznych, które je zlecają.

Zauważył, że obecnie w Polsce wykonuje się prawie 5 tys. testów na dobę. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę etap epidemii oraz liczbę testów wykonywanych w stosunku do liczby chorych, "nie jesteśmy gdzieś w ogonie, ale wręcz w czołówce peletonu".

Z opinią tą nie może zgodzić się Bartosz Fiałek, który zwraca uwagę, że w Bawarii już w poniedziałek, 6 kwietnia będzie wykonywanych 50 tys. testów dziennie a pod koniec kwietnia nawet 200 tys.

Już wcześniej w opublikowanym we wtorek (31 marca) w mediach społecznościowych nagraniu lekarz wyjaśniał, że aby oszacować czy w Polsce wykonuje się wystarczającą liczbę testów w kierunku koronawirusa, wystarczy porównać ją z liczbą osób objętych nadzorem epidemiologicznym i w kwarantannie.

- Jeżeli nie testujemy osób, które mają objawy, ale nie mają potwierdzonego kontaktu albo odwrotnie, jeżeli mają potwierdzony kontakt, ale nie mają objawów, czyli wszystkich z nadzoru epidemiologicznego i poddanych kwarantannie, to, niestety, nasza liczba jest znacznie zaniżona. Tu nie chodzi o sianie paniki, ale o świadomość sytuacji epidemicznej w kraju - podkreśla Fiałek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum