Bartosz Fiałek: brak zmian prowadzi do załamania systemu ochrony zdrowia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2019 11:01

Jak przekonuje bydgoski lekarz i związkowiec Bartosz Fiałek, brak skutecznych działań w kierunku poprawy systemu opieki zdrowotnej oznacza jego upadek. Fiałek rozpoczął już serię spotkań z lekarzami w całym kraju w sprawie planowanej na październik akcji protestacyjnej.

Bartosz Fiałek: brak zmian prowadzi do załamania systemu ochrony zdrowia
Deficyt kadr może doprowadzić do sytuacji, że lekarze zostaną zmobilizowani do pracy Fot. PTWP

Lekarze w całym kraju szykują się do protestu. Mają pracować w myśl zasady "jeden człowiek - jeden etat". Obecnie ponad połowa spośród nich (53 proc.) pracuje dużo więcej. Decyzja o tej formie protestu zapadła w czerwcu, w drodze referendum. Jak podkreśla Fiałek, sukces akcji będzie zależał od tego, jak duża liczba lekarzy zdecyduje się na ograniczenie czasu pracy - informuje Gazeta Wyborcza.

Zauważa, że według szacunków, w tej chwili brakuje od 30 do nawet 50 tysięcy lekarzy. Za kilka lat odejdzie również na emeryturę 10-15 proc. obecnej kadry lekarskiej. Przyszli lekarze, którzy zdobywają obecnie wykształcenie na uczelniach medycznych, nie zaspokoją potrzeb. W ostateczności może to doprowadzić do sytuacji, że lekarze zostaną zmobilizowani do pracy, bo bezpieczeństwo zdrowotne Polaków będzie zagrożone.

Fiałek, jako przedstawiciel zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy spotka się z lekarzami w całym kraju. W niedzielę (25 sierpnia) spotkanie miało miejsce w Bydgoszczy, dzień wcześniej w Olsztynie. W sobotę (31 sierpnia) zaplanowano spotkanie w Poznaniu.

Więcej: bydgoszcz.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum