Bartosz Arłukowicz zapowiada zmiany w sprawie ubezpieczeń szpitali

Autor: interia.pl, DMX/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2012 11:38

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że resort wkrótce przedstawi propozycje rozwiązania trudnej sytuacji szpitali związanej z wysokimi składkami ubezpieczeniowymi.

Nie wykluczam rozwiązań prawnych, chodzi o rozwiązania, które w sposób skuteczny zagwarantują sprawne działanie szpitali - mówił w radiu RMF FM Bartosz Arłukowicz.

Zapowiedział również, że w ciągu najbliższych tygodni zostaną przedstawione programy lekowe. Minister tłumaczył, że z ubezpieczeniami szpitali i programami lekowymi resort ma czas do czerwca.

O problemie wysokich dla szpitali  kwot ubezpieczeń od zdarzeń medycznych pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl wielokrotnie. Z perspektywy szpitali dyskusja na temat ubezpieczenia od zdarzeń medycznych sprowadza się obecnie do pytania: co zrobić, aby uniknąć tak olbrzymich kosztów?

Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich ocenia, że w 2012 r. kwota zobowiązań wymagalnych samych szpitali powiatowych może wzrosnąć z 600 mln zł do ponad 1 mld zł. Jego zdaniem najbardziej pogorszy się kondycja szpitalnych spółek.

Czytaj. Ubezpieczenie od zdarzeń medycznych "gwoździem do trumny" dla szpitali samorządowych?

Bartosz Arłukowicz w wywiadzie udzielonym RMF FM mówił również, że zamierza  rozwiązać problem znieczuleń podczas porodu. Zapowiedział, że będą w tej sprawie przeprowadzane spotkania z przedstawicielami środowisk klinicznych.

Minister tłumaczył, że resort chce stworzyć system, który będzie funkcjonował w całej Polsce, dzięki któremu kobiety będą mogły rodzić bez bólu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum