Bartosz Arłukowicz: w środę rozmowy z lekarzami ws. przepisów refundacyjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2012 13:16

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział we wtorek (3 stycznia), że będzie rozmawiał z lekarzami w sprawie przepisów refundacyjnych. Dodał, że spotkanie z Naczelną Radą Lekarską zaplanowane zostało na środę (4 stycznia).

- Kolejny raz przypominam, że recepty z pieczątką "Refundacja leku do decyzji NFZ" będą refundowane. Prezes NFZ wydał w tej sprawie w poniedziałek dwa komunikaty: dla pacjentów i aptekarzy. Zmienny stopień odpłatności dotyczy niewielu leków dla osób przewlekle chorych. Żaden z leków nie będzie wydawany w formie pełnopłatnej. Nie wyobrażam sobie, by lekarz nie wypisał recepty pacjentowi z przewlekłym schorzeniem, którego zna i leczy - mówi minister Arłukowicz. 

- Tak poważne zmiany systemowe, które wprowadza ustawa refundacyjna, zawsze będą wywoływały dyskusje i emocje, ale nie może na tym cierpieć pacjent. Cały czas monitorujemy sytuację. Nie rozumiem lekarza, który stawia pieczątkę „Refundacja leku do decyzji NFZ” na recepcie dla dziecka czy emeryta - przecież wiadomo, że oni są ubezpieczeni. Pacjenci, którzy napotkali trudności w realizacji przysługujących im recept na leki refundowane, powinni zgłaszać to do Rzecznika Praw Pacjenta i NFZ - dodał szef resortu zdrowia.

Minister zapowiedział, że będzie rozmawiał z lekarzami w sprawie przepisów refundacyjnych, jednak zaznaczył, że "każdy, kto ma kontakt ze środkami publicznymi, które NFZ wydaje na refundację (11 mld zł rocznie), musi ponosić odpowiedzialność za swoje decyzje". 

Protest "pieczątkowy" oficjalnie poparło kilkanaście Okręgowych Izb Lekarskich, nieoficjalnie - prawie wszystkie. Naczelna Rada Lekarska decyzję w tej sprawie ma podjąć w najbliższych dniach. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum