Bartosz Arłukowicz: reforma NFZ jest konieczna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2013 14:26

Reforma Narodowego Funduszu Zdrowia jest niezbędna, ponieważ centrala Funduszu utrudnia dobre planowanie świadczeń w regionach - podkreślił w czwartek ( 4 kwietnia) w Sejmie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawiając informację bieżącą na temat planowanych zmian w NFZ.

Bartosz Arłukowicz: reforma NFZ jest konieczna

O informację zwrócił się Klub Parlamentarny PSL. Marek Gos, jako przedstawiciel wnioskodawców, pytał o stan przygotowań do wprowadzenia reformy NFZ, zadania m.in. nowego Urzędu Ubezpieczeń Zdrowotnych (UUZ) oraz wojewodów, a także o korzyści i koszty planowanych zmian.

Minister zdrowia w marcu przedstawił strategię zmian w systemie ochrony zdrowia oraz kierunki reformy NFZ. Zaproponował likwidację centrali NFZ i zastąpienie jej przez Urząd Ubezpieczeń Zdrowotnych, który zajmie się m.in. nadzorem nad regionalnymi funduszami, wyceną świadczeń oraz kontrolą ich jakości.

Arłukowicz podkreślił w Sejmie, że zmiany są konieczne, ponieważ doświadczenie pokazuje, że to ludzie w regionach powinni mieć realny wpływ na planowanie polityki zdrowotnej na danym terenie. - Zarządzanie centralne staje się mechanizmem mało efektywnym - stwierdził. Zaznaczył także, iż centrali NFZ w Warszawie trudno ocenić potrzeby zdrowotne w różnych województwach, a intencją resortu jest, aby politykę zdrowotną w regionach planowali ci, którzy w nich mieszkają. 

Minister podkreślił, że likwidacja centrali NFZ to nośne hasło, ale chodzi jeszcze o inne istotne zmiany w systemie, np. premiowanie świadczeniodawców, którzy gwarantują jakość, tworzenie map zapotrzebowania zdrowotnego w regionach i w oparciu o nie - planowanie inwestycji zdrowotnych, oddzielenie funkcji płatnika publicznego od regulatora i kontrolera.

Posłowie pytali m.in. o funkcje nowego urzędu, realny wpływ proponowanych zmian na większą dostępność opieki zdrowotnej, harmonogram i koszty zmian.

Jarosław Katulski (PO) przypomniał, że pieniądze przekazywane są obecnie do oddziałów NFZ na podstawie algorytmu. - Czy w nowym systemie będą one dzielone w oparciu o inne kryteria? - pytał. Jerzy Ziętek (PO) chciał wiedzieć na jakim etapie realizacji jest tworzenie map zapotrzebowania na świadczenia medyczne oraz jak będą premiowane jednostki gwarantujące jakość leczenia.

Z kolei Tomasz Latos (PiS) zarzucał Arłukowiczowi, że "nie powiedział nic nowego", a przedstawione propozycje powtarza już od wielu miesięcy. Tadeusz Dziuba (PiS) stwierdził, że reforma nie budzi zaufania, ponieważ nie widać, w jaki sposób reforma płatnika miałaby się przełożyć na realne korzyści dla pacjenta.

Tadeusz Tomaszewski (SLD) zwracał z kolei uwagę, że obecnie system ochrony zdrowia nie widzi pacjenta i wyraził nadzieję, że proponowane reformy spowodują bardziej podmiotowe traktowanie chorych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum