Bartosz Arłukowicz o reformie NFZ, instytutach i dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2012 11:23

Decentralizacja NFZ, odrębna instytucja wyceniająca świadczenia, wprowadzenie dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych i premiowanie kompleksowej opieki nad pacjentami w szpitalach - takie zmiany zapowiedział w rozmowie z PAP minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Bartosz Arłukowicz o reformie NFZ, instytutach i dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych

Arłukowicz podkreślił, że rozwiązania, które proponuje, mają na celu stopniową reformę systemu ochrony zdrowia. Minister zdrowia podkreśla, że NFZ zostanie zdecentralizowany, zlikwidowana będzie jego centrala. Funkcjonować ma odrębna instytucja dokonująca wyceny świadczeń. - Nie może być tak, że NFZ ustala ceny świadczeń i jednocześnie je kontraktuje oraz kontroluje ich wykonywanie - stwierdził Arłukowicz. 

Dodał, że reforma NFZ ma celu zwiększenie wpływu regionów na kształtowanie lokalnej polityki zdrowotnej i wydawanie pieniędzy na świadczenia zdrowotne. Arłukowicz poinformował, że projekt ustawy ws. reformy NFZ zostanie zaprezentowany w nowym roku. Minister zwrócił uwagę, że zmieniane są także zasady kontraktowania. - Premiujemy tych świadczeniodawców, którzy zapewniają pacjentom kompleksową opiekę - podkreślił. 

- Przeprowadzamy także zmiany w instytutach medycznych. Muszą być one sprawniej zarządzane, by dostęp do świadczonych przez nie usług nie był zagrożony - podkreślił Arłukowicz. - Szpitale muszą dokonywać całorocznego planowania świadczeń, nie może być tak, że pod koniec roku ograniczane są przyjęcia pacjentów - dodał. 

Kolejnym krokiem ma być wprowadzenie dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych: w resorcie trwają prace nad tym rozwiązaniem. - Ważne, by powstał system, który sprawi, że zmiany w funkcjonowaniu NFZ i dodatkowe ubezpieczenia doprowadzą do wzrostu jakości leczenia - wyjaśnił.

Minister podkreślił, że do poprawy sytuacji w ochronie zdrowia przyczyni się także jej informatyzacja. Arłukowicz przypomniał, że już za miesiąc ruszy elektroniczny systemu potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego, który umożliwi weryfikację uprawnień pacjentów nad podstawie numeru PESEL. W ocenie ministra ma to ułatwić rejestrację w placówkach medycznych pacjentom i pracę lekarzom. 

Arłukowicz przypomniał, że od 2014 r. mają zostać wprowadzone karty ubezpieczenia zdrowotnego dla pacjentów i lekarzy. - Będą one zawierały wszystkie informacje dotyczące historii choroby i wykonywanych zabiegów - zaznaczył.

Jego zdaniem problem kolejek do lekarzy rozwiąże zwiększenie liczby lekarzy specjalistów. - Potrzebne są zamiany w kształceniu młodych lekarzy, dlatego przygotowujemy rozwiązania, które uproszczą dostęp do specjalizacji - dodał. Minister chce również zwiększyć rolę lekarzy rodzinnych w diagnozowaniu i leczeniu chorób przewlekłych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum