Bartosz Arłukowicz o in vitro: mamy program. Potrzebujemy ustawy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2013 18:14

W lipcu ruszy rządowy program finansowania in vitro, ale w kwestii tej potrzebna jest także ustawa - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Dodał, że w resorcie są już opracowywane rozwiązania ustawowe w sprawie procedury in vitro.

Bartosz Arłukowicz o in vitro: mamy program. Potrzebujemy ustawy
Arłukowicz podkreślał w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że program rządowy dotyczący in vitro jest w Polsce uruchamiany po raz pierwszy. Minister ujawnił, że na razie do konkursu na wykonywanie procedury in vitro w ramach programu zgłosiło się 10 klinik, jest jednak mnóstwo telefonów i zapytań.

Minister zdrowia ogłosił pod koniec kwietnia konkurs ofert dla klinik, które będą wykonywały refundowane procedury in vitro w ramach rządowego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Oferty można składać do środy, do godz. 12.

Na pytanie, dlaczego kliniki nie przejawiają oczekiwanego zainteresowania programem minister odpowiedział, że przygotowują się do złożenia jak najlepszej oferty.

Zzaznaczył także, iż w resorcie zdrowia są przygotowane rozwiązania ustawowe dotyczące in vitro. - Są one potrzebne, ponieważ program jest tylko sposobem finansowania. Opisuje procedurę, gwarantuje bezpieczeństwo i wysoki poziom, jednak Polska powinna dołączyć do dużej grupy państw europejskich, które tę kwestię regulują ustawowo. Ustawa w tej sprawie jest po prostu potrzebna - dodał. 

Padło także pytanie o pojawiające się wśród ekspertów opinie, że program in vitro przygotowany przez resort nie jest zbyt szczegółowy i nie wiadomo np., kto będzie płacił za przechowywanie zarodków. - Rozwiewam tę wątpliwość - warunkiem przystąpienia do konkursu i finansowania ze środków publicznych in vitro jest zagwarantowanie zabezpieczenia zarodków przez klinikę - wyjaśnił Arłukowicz. 

Pytany był również, czy nie obawia się, że program zostanie zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego. - Dostrzegam pewien problem w ocenie programu zdrowotnego przez TK. Służy on dostępowi pacjentów do wysokospecjalistycznej procedury, takich programów w resorcie prowadzimy wiele, to normalny sposób gwarancji dostępu pacjentów do świadczenia medycznego - podkreślił.

Dodał, że resort i zwolennicy metody in vitro nikogo do niej nie zmuszają. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum