Bartosz Arłukowicz: doprecyzowanie ustawy refundacyjnej w rozporządzeniach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2012 19:58

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział w środę (18 stycznia) podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia, że zasady kontroli lekarzy i aptek przez NFZ zostaną opisane w rozporządzeniach do ustawy refundacyjnej. Prezes NRA Grzegorz Kucharewicz podał przypadki, w których aptekarze zgodziliby się na zapisy o zwracanie kosztów nienależnej refundacji.

Senatorowie zajmują się nowelizacją ustawy refundacyjnej, która m.in. znosi kary dla lekarzy za niewłaściwe wypisanie recepty. Nowelizacja nie uwzględnia najważniejszego postulatu Naczelnej Rady Aptekarskiej, która chce skreślenia przepisów dotyczących karania aptekarzy za realizację niewłaściwie wypełnionych recept. Od poniedziałku w tej sprawie część aptek prowadzi protest.

Minister zdrowia podkreślił, że pieniądze publiczne, jakimi są środki NFZ na refundację leków, muszą być kontrolowane. Ocenił, że skreślenie z ustawy refundacyjnej artykułu o karaniu aptekarzy za realizację błędnie wypisanych recept oznaczałoby zniesienie kontroli "za wszystko i na zawsze".

Dodał, że intencją resortu jest, by zasady kontroli aptek oraz lekarzy były jasne i dobrze opisane. Ocenił, że można je zamieścić w rozporządzeniach do ustawy.

- Będziemy dążyć do stworzenia takich przepisów w aktach wykonawczych, by apteki były kontrolowane w sposób merytoryczny, by uniemożliwić absurdalne karanie aptekarzy - zaznaczył minister. - Nie jest intencją resortu, by karać za to, że pieczątka jest postawiona pięć centymetrów w lewo czy w prawo - zapewnił i dodał, że ustawa refundacyjna będzie na bieżąco monitorowana.

Prezes NRA Grzegorz Kucharewicz powiedział z kolei, że aptekarze chcą doprecyzowania w ustawie, w których przypadkach apteka zwracałaby koszty nienależnej refundacji.

Zaproponowali, by zwrot dotyczył pięciu przypadków: wydania leku nieobjętego refundacją, przepisanego przez osobę nieuprawnioną, przepisania leku na rzecz osoby nieuprawnionej, wydania leku z zastosowaniem ceny, limitu, marży, opłaty w wysokości innej niż wynikającej z ustawy, a także po upływie terminu realizacji recepty.

W ocenie Kucharewicza, taki zapis uniemożliwi karanie aptekarzy za drobne, formalne błędy na receptach.

Kucharewicz przed posiedzeniem komisji powiedział dziennikarzom, że nie wyklucza zaostrzenia protestu, jeśli komisja nie spełni oczekiwań Rady. Apteki, które przyłączyły się do protestu, od godz. 13 do 14 wydają leki tylko w nagłych przypadkach, zagrażających życiu. Zgodnie z zaleceniami NRA, farmaceuci mają także skrupulatnie sprawdzać, czy recepty zostały poprawnie wypisane. Powiedział, że decyzje w sprawie protestu Rada podejmie na najbliższym zjeździe.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum