Bartłomiej Chmielowiec: wierzę, że przedmiot wiedza o zdrowiu trafi do szkół

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 04 września 2019 09:33

Jak już informowaliśmy, rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec postuluje wprowadzenie do szkół przedmiotu wiedza o zdrowiu na wzór wiedzy o społeczeństwie. Przykładowy program może obejmować informacje z zakresu zdrowia publicznego, medycyny, dietetyki i prawa. Czy ta propozycja RPP ma szansę na realizację?

Bartłomiej Chmielowiec: wierzę, że przedmiot wiedza o zdrowiu trafi do szkół
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Głęboko wierzę, że uda się wprowadzić taki przedmiot do szkół. Obecnie dużo mówimy o potrzebie budowana systemu ochrony zdrowia opartego o wartości. Jest więc dobry czas, aby przypomnieć, że za stan naszego zdrowia odpowiadamy głównie my sami, jako obywatele - zaznacza Bartłomiej Chmielowiec w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

- Właśnie dlatego musimy dostarczyć obywatelom narzędzie edukacyjne, abyśmy od najmłodszych lat dowiadywali się, między innymi jak bardzo ważne są badania profilaktyczne, jak istotna jest odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i generalnie - zdrowy tryb życia - podkreśla RPP.

Dodaje, że nie ma lepszej, skuteczniejszej metody przekonywania społeczeństwa do wszelkich prozdrowotnych zachowań, niż edukacja prowadzona w tym zakresie od najmłodszych lat.

Czytaj także: Wiedza o zdrowiu ważna jak matematyka

- Jestem optymistą, jeśli chodzi o wprowadzenie do szkół przedmiotu wiedza o zdrowiu, m.in. dlatego, że odbieram bardzo pozytywne sygnały dotyczące tego projektu z różnych środowisk, m.in. pacjentów, ekspertów, a także szeroko rozumianego środowiska medycznego - podkreśla Bartłomiej Chmielowiec.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XXIX Forum Ekonomicznego (Krynica-Zdrój, 3-5 września 2019 r.). Pełna treść rozmowy - już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze