Bank Światowy doradza Polsce m.in. w sprawie organizacji POZ

Autor: worldbank.org/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2018 14:59

NFZ wraz z Bankiem Światowym opracował trzy modele opieki koordynowanej dla różnych szczebli systemu ochrony zdrowia. Zdecydowano się przetestować jeden z nich - nazwany POZ+ (obejmuje podstawową opiekę zdrowotną). Eksperci BŚ będą na bieżąco monitorować wdrażanie modelu w różnych regionach Polski.

Bank Światowy doradza Polsce jak lepiej koordynować działanie służby zdrowia. Fot. Shutterstock

Wdrażany program pilotażu obejmie 300 tysięcy pacjentów w całej Polsce. Jego celem jest  poprawa jakości i zwiększenie zakresu usług oferowanych w polskim systemie ochrony zdrowia - poinformował 16 marca BŚ w komunikacie.

- Celem pilotażu będzie stworzenie i przetestowanie, jak nowy zakres działań zespołu POZ oraz nowy sposób dostarczania usług medycznych wpływają na stan zdrowia, zadowolenie pacjentów i satysfakcję personelu medycznego. Pilotaż pozwoli nam też dowiedzieć się co należy jeszcze zrobić, aby poprawić jakość opieki w podstawowej opiece zdrowotnej. Mamy nadzieję, że dzięki tej wiedzy będziemy w stanie skutecznie wprowadzić ten model docelowo w całej Polsce - mówi Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ.

Opieka koordynowana ma za zadanie usprawnić współpracę zespołu medycznego w podstawowej opiece zdrowotnej, czyli między koordynatorami, pielęgniarkami, fizjoterapeutami oraz lekarzami rodzinnymi i specjalistami. Oznacza ona również decentralizację zadań do najniższego poziomu, zapewniając w ten sposób sprawny przepływ informacji pomiędzy zespołem medycznym, pacjentem i jego rodziną.

Opieka koordynowana ma szansę usprawnić funkcjonowanie polskiej służby zdrowia, tak jak to się stało w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Niemczech czy Hiszpanii. Bank Światowy będzie się dzielił z Polską najlepszymi międzynarodowymi praktykami w tym zakresie - zachwalał program Carlos Piñerúa z Banku Światowego w Polsce i krajach bałtyckich.

W ocenie Banku Światowego reformy polskiej służby zdrowia są konieczne, szczególnie w obliczu pogarszającej się struktury demograficznej oraz rosnących oczekiwań społecznych. Dlatego też ochrona zdrowia jest jednym z filarów nowej strategii Banku Światowego dla Polski na lata 2018-2023, która obecnie znajduje się w fazie konsultacji. Do czerwca 2018 r. decyzję w tej sprawie podejmie Rada Dyrektorów Banku w Waszyngtonie.

Więcej: worldbank.org

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum