Balicki: zmiany systemowe na poprawę kondycji służby zdrowia

Autor: Money.pl/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2010 10:55

Problemy finansowe polskich placówek medycznych, to skutek zbyt małego budżetu na zdrowie - uważa poseł Marek Balicki.

Zdaniem Marka Balickiego, b. ministra zdrowia a obecnie dyrektora Szpitala Wolskiego im. dr Anny Gostyńskiej w Warszawie, tylko działania systemowe mogą zmienić trudną sytuację polskiej służby zdrowia.

Źródło wszystkich problemów polskiej służby zdrowia tkwi w tym, że w Polsce przeznacza się na nią zbyt mało pieniędzy, tj. proporcjonalnie do PKB 30-50 proc. tego, co w krajach Europy Zachodniej.

Niemcy, np.,  którzy mają 3,5 razy wyższy PKB per capita, dwa razy większy odsetek PKB przeznaczają na ochronę zdrowia. Wydają więc na publiczną służbę zdrowia siedem razy więcej niż my, przy kosztach niewiele wyższych. Zbliżone są bowiem ceny leków, koszty zakupu sprzętu i wynagrodzenia lekarzy.

Ustawowych uregulowań, w opinii Marka Balickiego, wymaga również sprawa wynagrodzeń.  Rząd bowiem nie ma możliwości przekazywania bezpośrednio szpitalom lub NFZ pieniędzy na podwyższanie wynagrodzeń. Obecnie jest tak, że w szpitalach, będących w większości własnością publiczną i finansowanych ze środków publicznych, w sferze wynagrodzeń obowiązuje dowolność.

Przyczyn problemów nie należy też szukać – w opinii Balickiego – w przerostach zatrudnienia w publicznej służbie zdrowia, gdzie są niedobory lekarzy i pielęgniarek. Brak lekarzy i pielęgniarek jest wręcz jednym z powodów słabej jakości opieki medycznej w państwowej służbie zdrowia.

Więcej: www.money.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum