Balicki: za trzy lata chcemy ogłosić zmianę systemową w psychiatrii

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2018 15:32

Jeśli sprawdzą się wszystkie założenia pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, za trzy lata będziemy mogli ogłosić zmianę systemową w całym kraju i wprowadzenie powszechnego modelu środowiskowego - powiedział w środę (11 lipca) b. minister Zdrowia Marek Balicki na konferencji poświęconej powstającym centrom zdrowia psychicznego (CZP).

Marek Balicki, b. minister zdrowia i dyrektor Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Fot. PTWP

Obecnie powstaje w Polsce 29 CZP, które mają służyć transformacji leczenia psychiatrycznego. Jest ono oparte głównie na izolacji w szpitalach, a ma ewoluować w kierunku leczenia blisko domu - o ile to możliwe, w trybie ambulatoryjnym. Centra powstają na Podkarpaciu, w Koszalinie, Tarnowie, Łodzi, Warszawie, Krakowie i innych miastach.

- 1 lipca br. zaczął się formalny, systemowy proces zmian w opiece psychiatrycznej - właśnie w kierunku modelu środowiskowego. Przyjęliśmy program pn. „Pilotażowe Wdrożenie Centrów Zdrowia Psychicznego”, w którym w pierwszym etapie uczestniczyć będzie 29 jednostek. Obejmą swoim zasięgiem ok. 10 proc. dorosłej populacji w Polsce - przypomniał na konferencji w Warszawie Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w MZ.

Dodał, że celem programu jest przetestowanie nie jego założeń merytorycznych, czyli sprawdzenia, czy psychiatria środowiskowa jest lepsza i bardziej adekwatna do potrzeb pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, ale tego, czy pewne rozwiązania organizacyjne i finansowe będą stymulowały poprawę jakości i efektywności tej opieki.

- Wspólnie z biurem ds. pilotażu, które powstało w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, będziemy ściśle monitorować to wdrożenie w ośrodkach i wspierać je. Za jakiś czas będziemy mieli zupełnie inne oblicze opieki psychiatrycznej w Polsce. Ma to być opieka, która jest skoncentrowana głównie na pacjencie, jego rodzinie, potrzebach, ale też na wygenerowaniu jak największego potencjału - podsumował.

- To nadzieja na zmiany w psychiatrii i wielki krok, jeśli chodzi o system pomocy osobom po kryzysie psychicznym - mówił o powstających CZP Marek Balicki, b. minister zdrowia i dyrektor Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Tłumaczył, że kluczowe znaczenie będzie miał „budżet na populację i decentralizacja decyzji". Podkreślał, że to „w terenie”, a nie na wyższych szczeblach, jest najlepsze rozeznanie, jeśli chodzi o potrzeby w psychiatrii.

- Decyzje będą podejmowane w ramach mikrosystemu na poziomie powiatu czy dzielnicy dużego miasta. Będą na to środki - mówił Balicki. 

Podsumował, że innym istotnym elementem zmiany modelu opieki ma być „nastawienie na współpracę, a nie na rywalizację. - Czyli jest jeden podmiot koordynujący i wszystkie inne placówki będą z nim współpracować, a nie konkurować o pozyskanie np. lepszych pacjentów - zakończył.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum