Balicki: rządowy pakiet zdrowotny to zasłona dymna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2011 15:42

Zdaniem Marka Balickiego, b. ministra zdrowia i posła SLD, pakiet rządowych ustaw zdrowotnych, nad którymi Sejm ma pracować w tym tygodniu, to "zasłona dymna”.

Balicki: rządowy pakiet zdrowotny to zasłona dymna

To, co politycy PO mówią na temat sytuacji w ochronie zdrowia to "bujanie w obłokach" - tak b. minister zdrowia, poseł SLD Marek Balicki, odniósł się do wypowiedzi posłów PO, którzy przedstawili rządowe dokonania w reformowaniu ochrony zdrowia.

- Jaka sytuacja w ochronie zdrowia jest dzisiaj po 3,5 roku rządów PO, to każdy pacjent zapoznaje na co dzień, kiedy udaje się do szpitala, czy musi się zapisać na świadczenia specjalistyczne i kolejka jest na 1,5 roku, 2 lata, czy 3 lata ‒ powiedział Balicki.

W jego opinii, pakiet rządowych ustaw zdrowotnych to „zasłona dymna”. - Przez 3,5 roku nie zostały podjęte żadne poważne działania i teraz na koniec kadencji PO chce kilkoma ustawami pokazać, stworzyć wrażenie, że reforma opieki zdrowotnej jest to jeden z ważnych elementów działań - stwierdził Balicki. 

Jego zdaniem, propozycje zapisane w rządowym pakiecie reform zdrowotnych, nie dotyczą pacjenta „w żadnej sytuacji, albo wręcz pogarszają jego sytuację”. 

- Przekształcenie szpitala w spółkę w niczym nie poprawia sytuacji pacjenta, a wręcz może pogorszyć, bo część pieniędzy, która jest przeznaczana dzisiaj na świadczenia zdrowotne, będzie musiała być przekazywana na zysk dla przyszłych udziałowców spółki, ponieważ ustawa, która została przygotowana, nie przewiduje żadnych barier przed niekontrolowaną prywatyzacją - powiedział poseł Sojuszu. 

Projekt tzw. ustawy refundacyjnej z kolei - według Balickiego - jest bardzo dobry, "jeśli chodzi o finanse NFZ”, natomiast nie rozwiązuje problemu wysokich cen leków. 

- Głównym problemem w polityce lekowej jest zbyt wysoki udział pacjentów, który stanowi barierę w dostępie do leków i tego PO nie rozwiązała - powiedział b. minister zdrowia. 

Rządowe projekty ustaw zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe. Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego. Ustawy przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych, likwidację stażu medycznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum