Balicki pyta: czy pakiet ustaw zdrowotnych poprawi efektywność leczenia?

Autor: Gazeta Wyborcza, Radio Tok FM/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2011 13:25

Poseł SLD Marek Balicki, były minister zdrowia, ocenia że rządowy pakiet ustaw zdrowotnych może poprawić kondycję finansową szpitali, ale nie zmieni efektywności leczenia.

Balicki pyta: czy pakiet ustaw zdrowotnych poprawi efektywność leczenia?

Jak informuje Gazeta Wyborcza, powołując się na wywiad jakiego Marek Balicki udzielił w Radiu Tok FM, były minister zdrowia uważa, że pakiet ustaw zdrowotnych w kształcie w jakim proponuje je rząd nie daje obywatelom konstytucyjnych gwarancji solidaryzmu, efektywności i sprawiedliwości.

‒ W czasie debaty został pomylony termin efektywności z produktywnością ‒ powiedział m.in. poseł SLD 

Jako przykład rozwiązania, które mogą naruszać zasadę efektywności Balicki podał leczenie nowotworów w Polsce. Jego zdaniem przekształcenie szpitali w spółki nie doprowadzi do lepszych efektów leczenia raka, ponieważ procedurami leczenia nowotworów zajmuje się w Polsce wiele placówek, a ilość nie zawsze przekłada się na jakość. 

‒ I tak: w Szwecji jest tylko pięć szpitali akredytowanych do leczenia raka jajnika, tymczasem tylko na Mazowszu tych placówek jest kilkadziesiąt... Ale wyniki leczenia na Mazowszu są nieporównanie gorsze i to jest ta przepaść, która nas dzieli od starej Unii Europejskiej ‒ tłumaczył poseł. 

Zasadę sprawiedliwości zdaniem Balickiego może podważać wprowadzanie przez przekształcone w spółki szpitale odpłatności za konsultacje lekarskie, co uczynił np. Szpital Bródnowski w Warszawie, a to stwarza bariery ekonomiczne dla pacjentów gorzej sytuowanych. 

‒ Na majątku publicznym będzie komercjalizacja, ale taka, która powoduje, że pojawią się bariery ekonomiczne dla tych, którzy mają niższe dochody ‒ ocenia Balicki. 

Więcej: Gazeta Wyborcza/Radio Tok FM

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum