Balicki o obwinianiu lekarzy przez Arłukowicza

Autor: krytykapolityczna.pl/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2014 20:11

Świadomie wykorzystuje przypadki nagłośnione w mediach do poprawy własnego wizerunku, a nie sytuacji pacjentów. I zamiast analizować systemowe przyczyny błędów, wskazuje winnych, w tym przypadku lekarzy - powiedział o polityce ministra Bartosza Arłukowicza Marek Malicki z SLD.

W rozmowie z dziennikarzem Krytyki Politycznej były minister zdrowia powiedział, że recepta Arłukowicza jest prosta: skazać jakąś mniejszościową grupę ludzi, przypisać im niskie pobudki działań i uznać za przyczynę całego zła. Dla ministra Arłukowicza tą grupą są lekarze, choć równie dobrze można by tam podstawić cyklistów.

- Proszę mnie źle nie zrozumieć - zastrzegł Balicki. - Lekarz, który zawinił, powinien za to odpowiedzieć. Ale to zadanie dla właściwych organów. Rolą ministra, jeśli rzeczywiście chce coś zmienić poza własnym wizerunkiem, jest analiza przyczyn systemowych i wprowadzanie wynikających z tej analizy zmian. Działania sprowadzające się do obwiniania o wszystko cyklistów będą przeciwskuteczne.

Odnosząc się do tzw. pakietu kolejkowego zauważył: - Ma być premia za wykrycie nowotworu. A co, jeśli lekarz nowotworu nie wykryje, a wszystkie badania przeprowadził poprawnie? To sprzeczne z zasadami wykonywania zawodu lekarza, które opierają się na tym, że lekarz ma działać zawsze z należyta starannością. I za to jest oceniany, a nie za rezultat.

Więcej: www.krytykapolityczna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum