Balicki: dobrze, że minister przełamał marazm w sprawie in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2013 16:34

Były minister zdrowia Marek Balicki (SLD) pochwalił ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza za przedstawianie rządowego programu finansowania in vitro. Balicki dodał jednak, że rząd powinien pilnie wdrożyć klika dyrektyw unijnych dotyczących standardów stosowania tej metody.

Balicki: dobrze, że minister przełamał marazm w sprawie in vitro

Zaznaczył równocześnie, że widzi pilną potrzebę wdrożenia do polskiego ustawodawstwa zapisów dyrektyw unijnych dotyczących bezpieczeństwa i standardów stosowania metody in vitro.

- Polska jest zobowiązana do wprowadzenia w życie trzech dyrektyw europejskich z 2004 i dwóch z 2006 roku, które wymagają, żeby do naszego porządku prawnego wprowadzić regulacje dotyczące postępowania z in vitro. Program, który dziś pan minister przedstawił, jest bardzo dobry, jeśli chodzi o finansowanie, natomiast nie może zastąpić odpowiednich regulacji ustawowych - przekonywał Balicki.

Według byłego ministra zdrowia rząd jest zobowiązany do inicjatywy legislacyjnej w tym względzie, a Komisja Europejska dwukrotnie upominała polskie władze w związku z brakiem regulacji ustawowych.

Jak przypomniał poseł SLD Dariusz Joński, Sojusz po raz pierwszy przedstawił projekt dotyczący in vitro już w 2005 roku i składał w kolejnych kadencjach, ostatni raz - w grudniu 2011 roku. Według Jońskiego projekt nie był od tamtego czasu procedowany, bo koalicyjne PO i PSL "nie chciały rozmawiać na ten temat".

Ruch Palikota z kolei chciałby, aby samorządy - na wzór Częstochowy, która finansuje zabiegi in vitro - w większym stopniu włączały się w leczenie niepłodności. Halina Szymiec-Raczyńska (RP) zaapelowała do mieszkańców, by zgłaszali do swoich samorządów prośby o finansowanie lub współfinansowanie metod leczenia niepłodności. W jej ocenie rząd ignoruje tę sprawę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum