PAP/Rynek Zdrowia | 05-03-2014 15:12

Badanie: podwyższony poziom cholesterolu u młodych ludzi

Połowa młodych ludzi ma podwyższony poziom cholesterolu, co w przyszłości grozi chorobą wieńcową, zawałami serca i udarami - wynika z badań przeprowadzonych przez biobank we Wrocławiu.

Biobank uruchomiono w październiku 2012 r. i od tego czasu przeprowadzono u 2,5 tysiąca osób badania przesiewowe, na podstawie których ustalany jest tzw. profil lipidowy (cholesterol, trójglicerydy, cholesterol HDL i cholesterol LDL). Teraz podsumowano wyniki badań przeprowadzonych w grupie wiekowej 20-35 lat.

- Połowa badanych w wieku 20-35 lat ma podwyższony poziom zarówno cholesterolu całkowitego, jak i tzw. złego cholesterolu - powiedział PAP szef wrocławskiego biobanku dr Łukasz Kozera. Jego zdaniem te wyniki bardzo źle rokują na przyszłość młodego pokolenia. Jest ono zagrożone chorobą wieńcową, zawałami serca i udarami już w najbliższych 10-15 latach. Według naukowca na taki stan zdrowia młodych osób wpływ ma przede wszystkim pozbawiony ruchu tryb życia, zła dieta oraz używki.

- To pierwsze w Polsce tak kompleksowe badania tej grupy wiekowej. Dlatego można stwierdzić, że wyniki dla całej populacji w tej grupie wiekowej raczej nie będą lepsze - zauważył dr Kozera.

Biobank to inwestycja, która została zrealizowana przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, a jej koszt to ok. 3 mln zł.

Projekt zakłada, że do kwietnia 2015 r. zostanie przebadanych 8 tysięcy osób w wieku 20-75 lat. Zgromadzone materiały będą wykorzystywane do badań m.in. nad wykrywaniem skuteczniejszych metod diagnostycznych i nowych leków. Przebadane osoby otrzymują nie tylko swoje wyniki, ale również zalecenia medyczne. Idea biobanku zakłada, że za oddanie krwi do badań naukowych osoba otrzymuje diagnozę swego stanu zdrowia.