Ochrona przed zakażeniem COVID-19 po szczepieniu szybko spada, ale przed hospitalizacją jest stabilna

Autor: • Źródło: PAP26 maja 2022 14:58

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez instytut zdrowia publicznego Sciensano, ochrona przed zakażeniem COVID-19 oferowana przez szczepionki szybko słabnie, zwłaszcza przed objawową infekcją wariantem Omikron. Ochrona przed hospitalizacją pozostaje stabilna - informuje dziennik "Brussels Times".

Ochrona przed zakażeniem COVID-19 po szczepieniu szybko spada, ale przed hospitalizacją jest stabilna
Szczepionki przeciw COVID-19 zwiększają przed hospitalizacją Fot. AdobeStock
  • Ochrona przed zakażeniem COVID-19 oferowana przez szczepionki szybko słabnie, szczególnie w przypadku wariantu Omikron
  • Chociaż ochrona zmniejsza się kilka miesięcy po szczepieniu, ochrona przed hospitalizacją wzrasta do 87 proc. po szczepieniu przypominającym - tłumaczą naukowcy
  • W Belgii przeprowadzono badania dotyczące szczepionek przeciw COVID-19

Szczepienia przeciw COVID-19. Ochrona słabnie

Naukowcy przeanalizowali wyniki testów, stan szczepień i przyjęć do szpitala 1,5 miliona mieszkańców Belgii między lipcem 2021 a kwietniem 2022 - kiedy w Belgii dominowały warianty Delta i Omikron.

- Szczepionki Covid-19 stosowane w belgijskiej kampanii szczepień zapewniają dobrą ochronę przed hospitalizacją z powodu zakażenia Covid-19 wariantem Omikron i niższą ochronę przed objawową infekcją - podsumowano w badaniu Sciensano.

- Chociaż ochrona zmniejsza się kilka miesięcy po szczepieniu, ochrona przed hospitalizacją wzrasta do 87 proc. po szczepieniu przypominającym - dodano.

Badania na temat ochrony szczepionek przeciw COVID-19

Przeanalizowano dane od 1 433 135 osób, aby obliczyć wskaźnik ochrony przed objawową infekcją oraz dane od 662 220 osób, aby obliczyć wskaźnik dot. hospitalizacji.

Osoby, które otrzymały dwie pierwsze dawki - tzw. szczepienie pierwotne lub podstawowe - były początkowo o 81 proc. bardziej chronione przed objawową infekcją Delta niż osoby nieszczepione.

Po 100 do 150 dniach (od trzech do pięciu miesięcy) odsetek ten spadł do 56 proc. Po dawce przypominającej wspiął się z powrotem do 84 proc.

Nie można było ustalić, jak długo trwała ochrona przed dawką przypominają przeciwko Delcie, ponieważ dodatkowe dawki podano dopiero wtedy, gdy wariant prawie zniknął w Belgii.

Szczepionka została zaprojektowana dla pierwszego wariantu wirusa

Jeśli chodzi o ochronę przed wariantem Omikron, początkowa ochrona przed objawową infekcją po pierwszych dwóch dawkach wynosiła zaledwie 37 proc. To zmniejszyło się o połowę po trzech do pięciu miesiącach.

Zastrzyk wzmacniający przewyższał początkową ochronę (do 52 proc.), ale wydaje się, że znika po kilku miesiącach (25 proc.). - Ma to związek z charakterystyką Omicron - powiedział telewizji VRT badacz Sciensano, Joris van Loenhout.

Ponieważ szczepionka została zaprojektowana dla pierwszego wariantu wirusa, "nie jest zaskakujące", że jej skuteczność przeciwko Omikronowi jest dość niska i szybko spada.

- Mimo to booster go zwiększa, zwłaszcza jeśli spojrzymy na ochronę przed hospitalizacją. Widzimy to również w innych badaniach - podała gazeta.

W praktyce oznacza to, że szczepionki nadal "dość dobrze" chronią przed ciężką chorobą, ale nie pomagają już powstrzymać pandemii, wyjaśnił Van Loenhout.

- Ochrona przed infekcją spada dość szybko w przypadku Omikron i nawet po podaniu dawki przypominającej obserwujemy spadek. Powoduje to, że wirus nadal krąży w większym stopniu niż w przypadku wariantu Delta - dodał.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum