Badania psychologiczne poborowych po nowemu. Jaki zakres? Jak długo są ważne?
W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej. Dokument ma związek z badaniami psychologicznymi u osób powoływanych do czynnej służby wojskowej.

- 5 kwietnia do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie badań psychologicznych osób powoływanych do czynnej służby wojskowej
- Projekt ten ma na celu realizację upoważnienia ustawowego ustawy z dnia 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny
- W rzeczonym projekcie ustalono regulacje m.in. trybu odwoływania się od orzeczeń psychologicznych czy też zakresu badań psychologicznych wykonywanych w procesie wydawania orzeczeń psychologicznych
- Projektowane rozporządzenie reguluje również zakres wykonywanych badań, który obejmuje wywiad psychologiczne oraz diagnostyczne badanie psychologiczne
Projekt rozporządzenia MON o badaniach psychologicznych
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia w sprawie badań psychologicznych osób powoływanych do czynnej służby wojskowej, ma on na celu realizację upoważnienia zawartego w ustawie z dnia 11 marca 2022 roku w obronie Ojczyzny. Ów projekt reguluje:
- tryb odwoływania się od orzeczeń psychologicznych;
- zakres badań psychologicznych wykonywanych w procesie wydawania orzeczeń psychologicznych;
- tryb kontroli wykonywania i dokumentowania badań psychologicznych oraz wydawania orzeczeń psychologicznych;
- sposób postępowania z dokumentacją związaną z badaniami psychologicznymi;
- wzór orzeczenia psychologicznego, z wyjątkiem wzoru orzeczenia dotyczącego badań kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz wykonujących pracę na stanowisku kierowcy.
Co ważne, "wprowadzone w przedmiotowym projekcie regulacje mają na celu uwzględnienie jako funkcjonujących w stanie faktycznym i prawnym nowych organów wykonujących badania psychologiczne osób powoływanych do służby wojskowej – wojskowych centrów rekrutacji (WCR)".
Tym samym regulacje te pozwolą na usprawnienie procesu rekrutacji do służby wojskowej.
Regulacja zakresu wykonywanych badań
Projektowane rozporządzenie ma także regulować zakres wykonywanych badań, który obejmuje: wywiad psychologiczny oraz diagnostyczne badanie psychologiczne, w tym:
- ocenę sprawności intelektualnej,
- diagnostykę cech osobowości, w tym: ocenę poziomu dojrzałości emocjonalnej i społecznej, ocenę sprawności funkcjonowania w sytuacjach trudnych i stresowych, ocenę sposobu działania i podejmowania decyzji w sytuacjach zagrożenia,
- ·diagnostykę sprawności psychomotorycznej.
- Projektowane rozporządzenie określa termin ważności badań psychologicznych, na okres 3 lat od ostatniego badania, zakończonego wydaniem orzeczenia o braku przeciwwskazań do pełnienia służby – podkreślono.
Jednak są wyjątki, o których wspomniano w uzasadnieniu. Okres 3 lat nie dotyczy:
- osób, które ubiegają się o powołanie do zawodowej służby wojskowej
- osób, które ubiegają się do służby na stanowiskach wymagających szczególnych predyspozycji,
- osób, których stan zdrowia uległ zmianie albo istnieją uzasadnione wątpliwości co do ich aktualnego stanu zdrowia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)