Badania USG w ramach akcji edukacyjnej

Autor: Serwis Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 21 października 2010 14:41

Rozpoczęła się Ogólnopolska Kampania Edukacyjno-Diagnostyczna "Ciekawość to pierwszy stopień do... zdrowia".

Badania USG w ramach akcji edukacyjnej

Przebadanie jak największej liczby Polaków pod kątem wczesnego wykrycia zmian nowotworowych oraz uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest regularne wykonywanie kontrolnych badań USG – takie są dwa główne cele rozpoczętej właśnie Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjno-Diagnostycznej po hasłem „Ciekawość to pierwszy stopień do... zdrowia”.

Organizatorami akcji są: Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne oraz Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, a jej patronem marszałek województwa mazowieckiego. 

Według przytoczonych przez organizatorów statystyk, co roku w Polsce diagnozuje się 1800 przypadków raka tarczycy, prawie 4 tys. nowotworów nerki i 6 tys. nowotworów układu chłonnego. Niestety – podkreślają eksperci – większość z nich jest wykrywana w bardzo zaawansowanych stadiach, gdy szansa na wyleczenie jest dużo mniejsza. 

– Dlatego tak ważna jest świadomość korzyści, jakie daje uważna obserwacja swego ciała i korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnej diagnostyki – mówi prof. Wiesław Jakubowski, prezes Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (PTU) – badanie USG jako nieinwazyjna, całkowicie bezbolesna i precyzyjna metoda kontrolowania stanu naszego organizmu, powinno stać się nawykiem każdego świadomego człowieka. 

Kampanię zainaugurowano w najmniejszym polskim mieście – Wyśmierzycach. Specjaliści przebadali tam 100 pierwszych osób, które przekroczyły 40. rok życia. 

Wykonano im bezpłatne USG jamy brzusznej i tarczycy oraz wytłumaczono, że poddanie się takiej procedurze raz w roku daje pewność, że nic złego nie dzieje się w naszym ciele, a w razie wykrycia zmian znacznie zwiększa szansę na przeżycie i upraszcza procedurę medyczną. 

– Akcja ma na celu propagację badań USG zarówno w diagnostyce, jak i profilaktyce. Ogromnie ważny jest także jej aspekt edukacyjny, bo wiedza naszych rodaków w tym zakresie ciągle kulej – podkreśla prof. Jakubowski. – Winę za to ponoszą wieloletnie zaniedbania – dodaje. 

– Edukacja w tym zakresie powinna się zaczynać się bowiem już w szkole podstawowej. W Szwecji, gdzie ma to miejsce, przeszło 95 proc. populacji kobiet regularnie poddaje się badaniom piersi. U nas jest to zaledwie 30 proc., a w niektórych województwach nawet poniżej 15 proc. Przekłada się to oczywiście na wykrywalność nowotworów i ich wyleczalność. 

Profesor zaznacza jednak, że z roku na rok sytuacja się poprawia. 

– Świadomość społeczeństwa jest coraz większa, programy i kampanie diagnostyczne przynoszą efekty, także wyczulenie środowiska lekarskiego jest coraz większe – mówi prezes PTU. – Aczkolwiek do ideału, czyli sytuacji, w której wykrywamy przynajmniej 60 proc. nowotworów w okresie przedklinicznym, dużo nam jeszcze brakuje. 

Rozpoczęta w Wyśmierzycach akcja będzie kontynuowana przez dwa lata na terenie całego kraju. Organizatorzy planują prowadzić ją przede wszystkim wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do specjalistycznej aparatury jest utrudniony. 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum