BCC popiera strategię resortu opracowaną pod kierownictwem ministra Zembali

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2015 13:10

Jak podkreśla BCC Nowa Strategia Ministra Zdrowia zawiera wiele propozycji zgłaszanych przez BCC w trakcie konsultacji nad ustawą o zdrowiu publicznym, a także dotyczących Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016 - 2020.

BCC popiera strategię resortu opracowaną pod kierownictwem ministra Zembali
BCC o Nowej Strategii Ministra Zdrowia. Fot. PTWP

Zenon Wasilewski, ekspert ds.prawa medycznego z BCC, wyjaśnia, że Gospodarczy Gabinet Cieni BCC w swych rekomendacjach dla rządu dotyczących ochrony zdrowia wielokrotnie wskazywał na potrzebę opracowania takiej strategii. Podkreśla, że BCC strategię resortu zdrowia odbiera także jako odpowiedź na pytania Business Centre Club i Fundacji Watch Health Care, zawarte w ankiecie, którą organizacje te wystosowały do parlamentarnych ugrupowań politycznych nt. ich poglądów w sprawie kluczowych problemów ochrony zdrowia w Polsce.

Wasilewski zaznacza, że Ministerstwo Zdrowia słusznie za najważniejsze priorytety uznaje: skuteczną profilaktykę - zapobieganie chorobom, sprawny i sprawiedliwy system ochrony zdrowia, poczucie bezpieczeństwa i godność chorego, szybki i łatwy dostęp do specjalistycznego leczenia, dobrze wykształconą i przyjazną kadrę, kompleksową opiekę nad osobami starszymi oraz zapewnienie zdrowego rozwoju dzieci i młodzieży.

Strategia to dokument programowy Ministerstwa Zdrowia na kolejną kadencję. Zawiera wiele haseł, ale także konkretnych zapowiedzi wymagających szeregu zmian w obowiązujących regulacjach prawnych z obszaru ochrony zdrowia. Skuteczna realizacja celów przyjętej Strategii wymaga współpracy międzyresortowej oraz precyzyjnego określenia roli i zadań Ministra Zdrowia, jako koordynatora. Takie zapisy powinna zawierać ustawa o zdrowiu publicznym.

BCC podkreśla, że proponowane cele Strategii będą miały pozytywny wpływ na lepszą ochronę zdrowia i życia obywateli, szczególnie ludzi młodych i seniorów. Kompleksowa opieka nad osobami starszymi (w tym teleopieka i telemedycyna) oraz informatyzacja ochrony zdrowia jest kwestią perspektywiczną także dla firm z sektora IT oraz wyrobów medycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum