BCC: ochrona zdrowia nie jest priorytetem rządu

Autor: DKX/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2019 17:39

Jak wskazują tegoroczne działania rządu, zdrowie nie jest z pewnością priorytetem państwa, gdyż pieniądze publiczne znajdują się na wszystko, tylko nie na istotną poprawę sytuacji pacjenta w systemie ochrony zdrowia - wskazuje Anna Janczewska, minister zdrowia w gospodarczym gabinecie cieni BCC, b. prezes Polskiej Izby Wyrobów Medycznych POLMED.

BCC: ochrona zdrowia nie jest priorytetem rządu
Na zdj. ekspertka BCC Anna Janczewska

Wprawdzie rząd obiecał ustawowo wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB w 2024 roku, jednak te środki są dalece niewystarczające w stosunku do potrzeb, wyzwań jakie stawia dzisiejsza demografia i zagwarantowanych dotychczas wzrostów wynagrodzeń.

Dodatkowo, jak twierdzą eksperci, obiecana kwota wzrostu do 2024 roku została uszczuplona o kwotę 10 mld zł na skutek odmiennego od uzgodnionego w ramach negocjacji roku odniesienia do wyliczeń wzrostu i uwzględnienia w tych wydatkach innych kosztów niż koszty świadczeń zdrowotnych. W świetle tych faktów wydatki w Polsce na ochronę zdrowia pozostaną jeszcze długo trzy razy mniejsze, niż w wielu innych krajach europejskich.

- Wbrew deklaracjom ministerstwa zdrowia kolejki do leczenia nie skracają się tylko wręcz rosną, a szpitale, szczególnie powiatowe, toną w coraz większych długach. Jak wskazują ostatnie statystyki GUS, długość życia Polaków z roku na rok ulega skróceniu i ten trend utrzymuje się już drugi rok z rzędu. W ubiegłym roku zmarło najwięcej Polaków od czasów II wojny światowej. Winę za ten stan rzeczy ponosi pogarszający się stan zdrowia naszych obywateli - wylicza Anna Janczewska.     

 Jakie są więc wskazania dla rządu w obszarze ochrony zdrowia?

1. Wprowadzenie w życie deklaracji pana premiera M. Morawieckiego ze swojego expose, że zdrowie będzie priorytetem państwa i „sprawą pierwszą i arcyważną”.

 

2. Wypłacenie przez NFZ 100% należnych szpitalom kwot za nadwykonania świadczeń ratujących życie według ceny z umowy, a nie według kosztów udzielonych świadczeń zdrowotnych, jak często proponuje NFZ. Taką decyzję podjął Sąd Najwyższy 19 marca tego roku.

3. Podjęcie przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Finansów dyskusji na temat innych, niż budżetowe źródeł finansowania systemu ochrony zdrowia w gronie ekspertów i przedstawicieli głównych interesariuszy rynku ochrony zdrowia.

- Dane statystyczne i badania pokazują, że Polacy coraz częściej decydują się na prywatne polisy ubezpieczeniowe i abonamenty medyczne, jak również wydają coraz więcej pieniędzy z prywatnych kieszeni na ochronę zdrowia, przejmując tym samym, w coraz szerszym zakresie, odpowiedzialność za swoje zdrowie. Fakty te powinny być podstawą do dyskusji na temat ulg podatkowych dla tych obywateli oraz wprowadzenia między innymi dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych - przekonuje ekspertka BCC.

Na jakie pozytywy możemy obecnie wskazać?

1. Na skutek interwencji środowisk farmaceutycznych, w tym również BCC, wiceminister zdrowia J. Cieszyński wystosował pismo do Głównego Inspektora Farmaceutycznego z prośbą o odstępowanie od nałożenia kar w wysokości do 500 tys. złotych i poprzestanie na pouczeniu w przypadku aptek, które nie wywiązały się prawidłowo z raportowaniem swoich stanów magazynowych do ZSMPOL.

2. Uruchomienie na stronie NFZ specjalnego serwisu zdrowego żywienia, gdzie każdy może znaleźć dla siebie zbilansowane diety i jadłospisy. W sytuacji plagi nadwagi i otyłości wśród naszego społeczeństwa to bardzo cenna inicjatywa, którą NFZ powinien stosownie rozpropagować.

3. Zapowiedź ze strony NFZ o dokonaniu zmian w wycenach wszystkich procedur medycznych od 1 lipca br. w związku ze wzrostem wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Na ile ten wzrost wyceny uwzględni rzeczywiste wzrosty wynagrodzeń okaże się w drugiej połowie roku.

 Co natomiast jest zagrożeniem?

1. Odwołanie przez Ministerstwo Zdrowia z Krajowej Rady ds. Onkologii pięciu uznanych od wielu lat autorytetów medycznych, którzy krytycznie odnosili się do projektu tzw. Sieci Onkologicznej. Zastrzeżenia budzi zasadność tej decyzji, jak również jego forma.

2. Zainicjowana w ubiegłym roku przez p. ministra Łukasza Szumowskiego ogólnonarodowa debata „Wspólnie dla Zdrowia”, która miała być przyczynkiem do stworzenia dokumentu dot. wizji i strategii dla ochrony zdrowia poza podziałami partyjnymi, a okazała się póki co cyklem objazdowych konferencji nie odpowiadających na podstawowe kwestie, jakie powinny się znaleźć w takim dokumencie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum