BCC o zespole ds. uproszczenia prawa w ochronie zdrowia

Autor: BCC/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2016 14:41

Minister zdrowia powołał zespół do opracowania raportu dotyczącego możliwości uproszczenia regulacji w zakresie wykonywania działalności leczniczej.

Jak podaje resort, zespół dokona analizy przepisów prawnych i stosowanej praktyki w zakresie wykonywania działalności leczniczej oraz najpóźniej do 31 marca 2016 r. opracuje raport dotyczący możliwości uproszczenia regulacji wykonywania działalności leczniczej.

Jak podkreśla ekspert BCC Zenon Wasilewski Club decyzję tę przyjął bardzo pozytywnie. W jego ocenie, jest to dobry krok na rzecz poprawy jakości prawa medycznego i dobrej legislacji. 

Zdaniem eksperta biurokratyczne wymogi stawiane lekarzom, przychodniom, szpitalom czy praktykom lekarskim są zawarte nie tylko w ustawach i rozporządzeniach, ale także zarządzeniach wydawanych przez NFZ. Mają one znacznie szerszy wymiar. Stanowią jedną z przyczyn wyjazdów z kraju młodych lekarzy i pielęgniarek.

W tym zakresie konieczne są też zmiany dotychczasowych regulacji, programy ułatwiające dostęp do specjalizacji, poprawa ścieżki awansu zawodowego młodego lekarza, przestrzeganie praw pracowniczych, itp.

- Na to wszystko są potrzebne nie tylko pieniądze w budżecie, ale także decyzje polityczne dotyczące finansowania kształcenia lekarzy. Dobrze, że resort zdrowia zapowiada także zmiany w tym zakresie - ocenia ekspert.

Więcej: www.bcc.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum