BCC: konsultant - większa odpowiedzialność za marne wynagrodzenie?

Autor: BCC/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2014 11:11

Business Centre Club uważa, że konsultanci krajowi i wojewódzcy powinni być lepiej wynagradzani. W przeciwnym razie nowelizacja ustawy o konsultantach krajowych, przyjęta przez Radę Ministrów 17 czerwca, nie spełni zakładanych celów.

”Gospodarczy gabinet cieni BCC od blisko 2 lat postulował w swoich kwartalnych podsumowaniach działań Ministerstwa Zdrowia konieczność nowelizacji ustawy o konsultantach krajowych. Rada Ministrów 17 czerwca przyjęła projekt tej ustawy. Jej celem, jak czytamy w uzasadnieniu, jest wzmocnienie roli konsultantów, jako podmiotów doradczych ministra zdrowia oraz wojewodów, a cel ten ma być osiągnięty przez zagwarantowanie ich bezstronności” - czytamy w przesłanym nam stanowisku BCC.

- Z jednej strony nowelizacja nakłada się na konsultantów obowiązek szeregu nowych zadań i składania oraz upubliczniania szczegółowych oświadczeń, mających na celu zasadną eliminację konfliktu interesów. Z drugiej jednak strony nie stwarza się im odpowiednich warunków finansowo-organizacyjnych do sprawowania tej odpowiedzialnej i ważnej funkcji - twierdzi Anna Janczewska-Radwan odpowiedzialna w BCC za zagadnienia systemu ochrony zdrowia.

BCC wskazuje na konieczność podjęcia ponownej dyskusji na ten temat. Może się bowiem okazać, że prawa rynku, przy ustawie w takiej postaci, doprowadzą do wypaczenia intencji ich autorów i nieosiągnięcia zamierzonego celu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum