Aż 8 proc. niepełnosprawnych ma wyższe wykształcenie; szukają pracy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2013 19:14

Stereotypy są jedną z głównych barier w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; pracodawcy mogą je przełamywać dzięki współpracy z niepublicznymi agencjami zatrudnienia osób niepełnosprawnych - mówili uczestnicy wtorkowej konferencji fundacji Aktywizacja.

Aż 8 proc. niepełnosprawnych ma wyższe wykształcenie; szukają pracy
W Polsce żyje 4,7 mln osób niepełnosprawnych (dane ze spisu powszechnego z 2011 r.), natomiast w 2012 r. pracowało jedynie 14,7 proc. przedstawicieli tej grupy w wieku produkcyjnym - zaznacza fundacja.

Jak podkreślono na spotkaniu, większość ofert pracy, które wpływają do agencji zatrudnienia osób niepełnosprawnych, dotyczy prostych prac m.in. w gastronomii, biurowych, e-pracy - najczęściej w charakterze telemarketera; tymczasem 8 proc. osób niepełnosprawnych ma wyższe wykształcenie.

- Potencjał osób niepełnosprawnych jest niewykorzystywany - mówił prezes fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego Aleksander Waszkielewicz. Ocenił, że ze stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych wynika pogląd, iż nie mogą one pracować w administracji publicznej, prokuraturach, sądach. - Jedyny sposób na walkę ze stereotypami to doświadczenie - podkreślił.

Zastępca dyrektora Biura RPO Magdalena Krawczyńska-Krupa powiedziała, że w biurze RPO pracuje obecnie 18 osób z niepełnosprawnościami, w tym jedna osoba z niepełnosprawnością intelektualną, która trafiła do urzędu dzięki niepublicznej agencji zatrudnienia (czyli prowadzonej przez organizację pozarządową).

Krawczyńska-Krupa zaznaczyła, że w przełamywaniu barier mentalnych związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych pomocne okazały się szkolenia, w których wzięli udział pracownicy biura RPO. Były to m.in. kursy z języka migowego, a także warsztaty z przygotowania dokumentu elektronicznego w taki sposób, by mogła go odczytać osoba niewidoma.

Monika Zakrzewska z Cetrum DZWONI (Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie) mówiła o wsparciu, jakie osoba niepełnosprawna, ale i pracodawca mogą uzyskać w niepublicznej agencji zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Jak wyjaśniła, osoba niepełnosprawna intelektualnie przed podjęciem pracy i w jej trakcie otrzymuje wsparcie psychologa i trenera pracy. Trener najpierw przez dwa, trzy dni wykonuje zadania, które w przyszłości będzie wykonywała osoba niepełnosprawna. Później taka osoba odbywa 10-dniowe praktyki z trenerem na samym stanowisku pracy. - Nie chodzi jedynie o naukę nowych zadań, ale także integrację ze współpracownikami - podkreśliła.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum