×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Aż 8 proc. niepełnosprawnych ma wyższe wykształcenie; szukają pracy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia26 listopada 2013 19:14

Stereotypy są jedną z głównych barier w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; pracodawcy mogą je przełamywać dzięki współpracy z niepublicznymi agencjami zatrudnienia osób niepełnosprawnych - mówili uczestnicy wtorkowej konferencji fundacji Aktywizacja.

Aż 8 proc. niepełnosprawnych ma wyższe wykształcenie; szukają pracy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W Polsce żyje 4,7 mln osób niepełnosprawnych (dane ze spisu powszechnego z 2011 r.), natomiast w 2012 r. pracowało jedynie 14,7 proc. przedstawicieli tej grupy w wieku produkcyjnym - zaznacza fundacja.

Jak podkreślono na spotkaniu, większość ofert pracy, które wpływają do agencji zatrudnienia osób niepełnosprawnych, dotyczy prostych prac m.in. w gastronomii, biurowych, e-pracy - najczęściej w charakterze telemarketera; tymczasem 8 proc. osób niepełnosprawnych ma wyższe wykształcenie.

- Potencjał osób niepełnosprawnych jest niewykorzystywany - mówił prezes fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego Aleksander Waszkielewicz. Ocenił, że ze stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych wynika pogląd, iż nie mogą one pracować w administracji publicznej, prokuraturach, sądach. - Jedyny sposób na walkę ze stereotypami to doświadczenie - podkreślił.

Zastępca dyrektora Biura RPO Magdalena Krawczyńska-Krupa powiedziała, że w biurze RPO pracuje obecnie 18 osób z niepełnosprawnościami, w tym jedna osoba z niepełnosprawnością intelektualną, która trafiła do urzędu dzięki niepublicznej agencji zatrudnienia (czyli prowadzonej przez organizację pozarządową).

Krawczyńska-Krupa zaznaczyła, że w przełamywaniu barier mentalnych związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych pomocne okazały się szkolenia, w których wzięli udział pracownicy biura RPO. Były to m.in. kursy z języka migowego, a także warsztaty z przygotowania dokumentu elektronicznego w taki sposób, by mogła go odczytać osoba niewidoma.

Monika Zakrzewska z Cetrum DZWONI (Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie) mówiła o wsparciu, jakie osoba niepełnosprawna, ale i pracodawca mogą uzyskać w niepublicznej agencji zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Jak wyjaśniła, osoba niepełnosprawna intelektualnie przed podjęciem pracy i w jej trakcie otrzymuje wsparcie psychologa i trenera pracy. Trener najpierw przez dwa, trzy dni wykonuje zadania, które w przyszłości będzie wykonywała osoba niepełnosprawna. Później taka osoba odbywa 10-dniowe praktyki z trenerem na samym stanowisku pracy. - Nie chodzi jedynie o naukę nowych zadań, ale także integrację ze współpracownikami - podkreśliła.

Konferencja odbyła się w ramach ogólnopolskiego projektu "Wsparcie środowiska osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małomiasteczkowych", realizowanego przez fundację Aktywizacja w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Program jest skierowany do niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów oraz pracodawców. Jego głównym celem jest kompleksowe przygotowanie do wejścia na rynek pracy 2 tys. osób niepełnosprawnych oraz pozyskanie zatrudnienia przynajmniej dla 400 z nich. Osoby z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z szerokiej oferty indywidualnie dobranych szkoleń zawodowych, warsztatów umiejętności społecznych, a także odbyć praktyki zawodowe i płatne staże. Na terenie całego kraju odbędzie się 50 spotkań z pracodawcami.

Projekt został objęty patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz.

Fundacja Aktywizacja (dawniej Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo) informuje, że od ponad 20 lat zajmuje się edukacją i aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych. Organizacja prowadzi Agencję Zatrudnienia i Agencję Doradztwa Personalnego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze