Australia: tak walczą z paleniem - już wkrótce jednolite opakowania papierosów

Autor: PTPZ/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2012 17:48

Od 1 grudnia br. w Australii będą obowiązywały jednolite opakowania papierosów, zniechęcające do palenia.

Australia: tak walczą z paleniem - już wkrótce jednolite opakowania papierosów
Atrakcyjny wygląd paczki papierosów nie pozostaje bez wpływu na decyzję o rozpoczęciu palenia, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi. Nowe paczki papierosów w Australii będą zatem nieatrakcyjne wizualnie. Marka papierosów również nie będzie mogła się wyróżniać. Na opakowaniach w kolorze oliwkowozielonym zostaną nadrukowane zdjęcia przedstawiające skutki palenia tytoniu.

- Opakowania wyrobów tytoniowych są traktowane przez ich producentów jak element marketingu produktu - podkreśla Anna Kozieł z Biura WHO Polska. - Australia jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi jednolite, prozdrowotne formy opakowań wyrobów tytoniowych. Jest to wielki sukces rządu australijskiego i jednocześnie złoty standard, o którego wdrożenie na pewno pokuszą się inne kraje - dodaje.

Nowe australijskie prawo jest w pełni zgodne z Ramową Konwencją WHO na Rzecz Ograniczania Użycia Tytoniu podpisaną przez 175 krajów, w tym Polskę.

W Polsce nadal pali około 9 mln Polaków. Szacuje się, że każdego dnia może rozpoczynać palenie nawet 500 młodych ludzi, szczególnie podatnych na reklamę i marketing, w tym atrakcyjny wygląd paczek papierosów.

Rok temu organizacje społeczne i liczne organizacje medyczne zaproponowały Ministerstwu Zdrowia wprowadzenie istotnych zmian do projektu rozporządzenia w sprawie ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach wyrobów tytoniowych. Jak dotąd, rząd nie zdecydował się na wprowadzenie tych pomysłów w życie.

- Być może odważne działania antytytoniowe podejmowane przez australijski rząd tym razem zainspirują polskich polityków do podjęcia inicjatywy w tym obszarze - stwierdza Magdalena Petryniak ze Stowarzyszenia MANKO, koordynator kampanii Lokal Bez Papierosa.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum