×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Asystent chirurga. Nie stygną emocje części środowiska lekarskiego

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia03 maja 2022 14:20

Nowy zawód medyczny nie od wczoraj rozbudza emocje lekarzy chirurgów i nie tylko. Chirurgiczna asysta lekarza to temat, który wciąż budzi kontrowersje.

Asystent chirurga. Nie stygną emocje części środowiska lekarskiego
Chirurgiczna asysta lekarza - nowy zawód, który wywołuje komentarze. Fot. Shutterstock
  • Trwa nabór na nową specjalizację medyczną w zawodzie asystent chirurga
  • Sprawa od dłuższego czasu wywołuje kontrowersje w środowisku lekarskim
  •  Idea chirurgicznego asystenta lekarza to nie jest coś, co zostało wymyślone w Polsce - wyjaśniał prof. Grzegorz Wallner, współautor programu nauczania


Wojewoda uruchamia specjalizację. "Asystent nie zostanie mistrzem"

- Już wiadomo, kto z zespołu operacyjnego w razie nieumyślnego błędu medycznego zostanie oddelegowany za kraty, skoro kierownikiem zespołu operacyjnego zawsze musi być chirurg operator – pisze na Twitterze Porozumienie Chirurgów. Tekst Rynku Zdrowia na temat uruchomienia specjalizacji z nowego zawodu medycznego: asystenta chirurga po raz kolejny wywołał lawinę komentarzy.

Nowy zawód medyczny nie od wczoraj rozbudza emocje lekarzy chirurgów i nie tylko. Chirurgiczna asysta lekarza to temat, który wciąż budzi kontrowersje. W lipcu ub. roku projekt rozporządzenia przekazano do konsultacji publicznych i już wtedy został skrytykowany przez część środowiska lekarskiego. 25 listopada ub. roku rozporządzenie dotyczące nowej specjalizacji zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

- Uważam, że skoro problemem systemu jest brak lekarzy chirurgów, to należy zastanowić się jak zwiększyć ich liczbę poprzez np. stworzenie lepszych warunków do odbywania specjalizacji oraz systemu zachęt, a nie poprzez wykrawanie z zakresu naszych zadań i kompetencji kolejnych obszarów i przekazywanie ich osobom wykonującym inne zawody – pisał w tym czasie Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, reprezentując stanowisko NIL. – Osobiście wolę nadzorować i brać odpowiedzialność za młodego specjalizującego się chirurga, niż za osobę niebędącą lekarzem, czyli np. magistra inżyniera w dziedzinie nauk medycznych lub nauk o zdrowiu. Od zarania naszej kultury, pomocnikami chirurgów byli młodzi chirurdzy. Mistrz kowalski czy szewski miał swojego czeladnika, którego kształcił na mistrza, a nie jakiegoś asystenta, który z definicji nigdy nie zostanie mistrzem.

Koszt specjalizacji asystenta chirurga to 42 tys. zł

Niedawno nabór na specjalizację o nazwie „chirurgiczna asysta lekarza” ogłosił wojewoda lubelski. Czas na zgłoszenia mija do 31 maja. Koszt specjalizacji na osobę za cały okres szkolenia to - jak informuje wojewoda - 42 tys. zł. Jak wskazało Ministerstwo Zdrowia asystentem chirurga mogą zostać m.in. pielęgniarka, ratownik medyczny oraz fizjoterapeuci.

Łącznie oferowanych jest 5 wolnych miejsc szkoleniowych. Jednostką, która zajmie się rzeczonym szkoleniem jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie (Oddział Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego).

- 22 lata jestem chirurgiem. Większej głupoty nie widziałem – brzmi wpis jednego z internautów.  Internautka zwraca uwagę na koniecznośc zachęcania studentow do wyboru cpecjalizacji z chirurgii:

- A może by tak poprawić warunki szkolenia rezydentów chirurgii, płacić adekwatnie do wysiłku, robić kampanie antymobbingowe - tak, żeby zachęcić studentów do wyboru tej specjalizacji? Łatacie dziury nie tak, jak trzeba. Jak zwykle. Plasterek na złamanie otwarte - komentuje uzytkiwniczka Twittera.

Do sprawy odniósł się także Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Lekarzy.

- Później powiedzą "wszyscy mamy wyższe wykształcenie " i zażądają pensji jak lekarze - napisał Bukiel.

Wyjaśnienia współautora programu nauczania 

- Idea chirurgicznego asystenta lekarza to nie jest coś, co zostało wymyślone w Polsce. Korzystamy z pozytywnych doświadczeń innych krajów, z rozwiązań funkcjonujących na świecie od lat – napisał pod koniec ub. roku dla Rynku Zdrowia prof. Grzegorz Wallner, kierownik II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej i współautor programu nauczania w zawodzie asystent chirurga.

- Asystent lekarza ma pełnić rolę pośredniczenia, tzw. facylitarora w świadczeniu usług medycznych pomiędzy specjalistami, pielęgniarkami, pacjentami i personelem administracyjnym – poinformował profesor.

Postępowanie kwalifikacyjne po naborze wniosków, zgodnie z ogłoszeniem wojewody lubelskiego, przeprowadzane będzie od 1 do 30 czerwca 2022 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze