Asystenci osób z niepełnosprawnościami nie mogą być z rodziny. RPO prosi o wyjaśnienie

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia24 lutego 2022 09:00

Jak wyjaśnia Rzecznik Praw Obywatelskich, do jego biura napływa coraz więcej skarg związanych z zasadami programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" edycja 2022. Skargi dotyczą tego, że z kręgu potencjalnych asystentów zostały wykluczone osoby najbliższe.

Asystenci osób z niepełnosprawnościami nie mogą być z rodziny. RPO prosi o wyjaśnienie
Do RPO docierają skargi dotyczące asystentów z niepełnosprawnościami. Fot. AdobeStock
  • Jak zaznaczył Rzecznik Praw Obywatelskich wciąż rośnie zapotrzebowanie na usługi asystentów osób z niepełnosprawnościami
  • Jednak najbardziej niepokojące są doniesienia, z których wynika, że asystentami nie mogą zostać członkowie rodzin osób niepełnosprawnych
  • RPO podkreśla, że ich wykluczenie może spowodować trudności w szukaniu odpowiedniej osoby, która mogłaby spełnić wszystkie potrzeby i preferencje wnioskodawców

Napływają skargi do RPO

Jak czytamy, do biura Rzecznika Praw Obywatelskich napływają wciąż skargi dotyczące zasad programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" edycja 2022. Osoby skarżące wyjaśniają w swoich wiadomościach, że z kręgu potencjalnych asystentów zostały wykluczone osoby najbliższe, choć są one znane wnioskującym oraz wzbudzają ich zaufanie.

Niektórzy obawiają się także, że katalog członków rodziny może być poszerzany na inne osoby. RPO uważa w tym przypadku, że interpretacja rozszerzająca katalog osób, które nie mogą pełnić funkcji asystenta wciąż budzi wątpliwości.

- Zasady dotyczące tego, kto może być kandydatem na asystenta osobistego, powinny być wprowadzane wyraźnie w treści programu, a wykładnia nie może prowadzić do ograniczenia możliwości wsparcia osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia RPO.

Trudna sytuacja osób z niepełnosprawnościami

W dalszej części RPO podkreśla, że w pewnych gminach nie ma usług asystenckich. Powodem są trudności w poszukiwaniu asystenta, który mógłby odpowiadać oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami.

- Wykluczenie członków rodziny z kandydatów na asystenta w mniejszych miejscowościach może uniemożliwić znalezienie kandydata odpowiadającego wnioskodawcy – wyjaśnia RPO.

W związku z wszystkimi wątpliwościami, Rzecznik zwrócił się do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Pawła Wdówika z prośbą o odpowiedź na pytanie, z jakich powodów członkowie rodziny zostali wykluczeni z grona kandydatów na asystentów, a także w jaki sposób ustalono zakres pojęcia „członka rodziny” na potrzeby tego programu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum