PAP/Rynek Zdrowia | 20-07-2019 13:48

Arłukowicz zaapelował do ministra zdrowia o zdecydowaną reakcję ws. dostępności leków

O zdecydowaną reakcję w sprawie utrudnień w dostępności do leków zaapelował w sobotę (20 lipca) w Tarnobrzegu europoseł Bartosz Arłukowicz. Ludzie odczuwają brak dostępności do leków, oczekujemy zdecydowanych reakcji - mówił Arłukowicz.

Bartosz Arłukowicz. Fot. PTWP

W sobotę (20 lipca) w Tarnobrzegu odbyła się konferencja prasowa PO #TwójSztab na Podkarpaciu" "POrozmawiajmy" z udziałem m.in. europosła Arłukowicza i liderki Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer.

Jak mówił Arłukowicz, w czasie kampanii politycy wędrują po kraju i spotykają ludzi nie związanych z polityką.

- To jest założenie tej kampanii, założenie tej wędrówki +TwojegoSztabu+, koalicji Team, jak się nazwaliśmy w projekcie +POrozmawiajmy+. Słuchamy tego, co Polacy mówią o dzisiejszej Polsce, o tym, co się dzisiaj dzieje w ich życiu, jak drożeją ceny, jak coraz trudniej się im żyje w systemie ochrony zdrowia. Mówią o kolejkach, o oczekiwaniu do specjalistów, mówią o drożejących cenach w sklepach. To są problemy, o których rozmawiamy właściwie każdego dnia - mówił europoseł Arłukowiczm, były minister zdrowia, a do niedawna (do czasu wyboru na europosła) przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Wskazywał, że wśród tematów, jakie się przewijają w czasie rozmów z mieszkańcami, bardzo często pojawia się kwestia dostępności do lekarstw. - Są oburzeni tym, że w aptekach leków brakuje. My oczekujemy jakiejkolwiek reakcji ministra zdrowia w tej sprawie. Na razie tej reakcji - poza tym, że stworzono infolinię, na którą się trudno dodzwonić - nie widzimy - ocenił europoseł.

Podkreślił, że minister zdrowia jest od tego, żeby podejmować decyzję, a nie zajmować się ideologią.

- Stąd apel do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego: Panie ministrze, ludzie odczuwają tutaj na Podkarpaciu brak dostępności, a przynajmniej utrudnienie w dostępie do leków. Oczekujemy zdecydowanych reakcji - zaapelował Arłukowicz.

Zaznaczył jednocześnie, że skargom mieszkańców na różne kwestie towarzyszą pytania dotyczącego tego, jakie Koalicja Obywatelska ma zamiar podjąć działania zaradcze.

"Mieszkańcy regionu wiedzą, że zbliżają się wybory, mówią o tych wyborach, czekają na te wybory, i mam takie wrażenie, że mają dość sprecyzowane poglądy. Bardzo dobrze nam się dyskutuje też z przeciwnikami politycznymi" - zapewnił europoseł.

Lubnauer dodała, że wśród tematów rozmów z mieszkańcami przewija się też "Szóstka Schetyny".

Chodzi o zarys programu Koalicji Obywatelskiej, który szef PO zaprezentował w ostatnią sobotę podczas Forum Programowego w Warszawie. Składają się na nią propozycje zmian w obszarach: "wolności i demokracji", "przyjaznej szkoły", "czystego powietrza i wody", programy "wyższa płaca" oraz "europejska ochrona zdrowia", a także program dla seniorów. Schetyna opowiedział się też za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę oraz związkami partnerskimi.

PAP - Agnieszka Pipała