Arłukowicz: ustawa refundacyjna wzbudziła największe emocje; wymagała niewielkiej korekty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2012 16:41

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przyznał w sobotę (25 lutego), że podczas pierwszych 100 dni jego pracy to sprawa ustawy refundacyjnej i listy leków refundowanych wzbudzała największe emocje.

Zapisy ustawy refundacyjnej (weszła w życie 1 stycznia) mówiące o karach dla lekarzy i aptekarzy wywołały sprzeciw środowisk medycznych. Lekarze - w proteście - nie określali na receptach poziomu odpłatności za medykamenty i stawiali pieczątkę: "Refundacja leku do decyzji NFZ".

Część pacjentów, pomimo posiadanego prawa do wykupienia leków ze zniżką, musiała płacić za nie więcej. Protestowali także aptekarze, którzy m.in. skrupulatnie sprawdzali poprawność wypisanych przez lekarzy recept. Na początku lutego weszła w życie nowelizacja ustawy refundacyjnej, która m.in. zniosła kary dla lekarzy.

Jak zaznaczył Arłukowicz podczas konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem, wnioski z szerokich konsultacji ze środowiskiem lekarskim, aptekarskim i pacjentami pokazały, że należy wprowadzić w ustawie refundacyjnej niewielką korektę. Jak dodał, nowelizacja tej ustawy weszła w życie 9 lutego.

- Od tego czasu skupiliśmy się na aktualizacji listy refundacyjnej i wprowadzeniu do systemu refundacji wszystkich potrzebnych leków wszystkim grupom pacjentów, w miarę takiego spojrzenia, aby nowe generacyjnie leki stopniowo odnajdowały swoje miejsce na liście refundacyjnej - mówił Arłukowicz.

Dodał, że ministerstwo pracowało także nad systemem kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia i próbą dalszego zaplanowania wspólnego funkcjonowania i sposobu relacji między NFZ a świadczeniodawcami.

Minister poinformował, że trwały także prace nad przygotowaniem do wejścia w życie ustawy o działalności leczniczej, ustawy o jakości, o badaniach klinicznych, o zdrowiu publicznym.

- Te prace w resorcie trwają i po ustabilizowaniu się systemu refundacji, co mam nadzieję nastąpi w najbliższych tygodniach, będziemy proponowali kolejne zmiany - podsumował szef resortu zdrowia.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum