Arłukowicz: taka reforma nie skróci kolejek do lekarza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2011 13:37

Projekty ustaw reformujących ochronę zdrowia, przygotowane przez koalicję rządową, nie przyniosą zdaniem posła SLD Bartosza Arłukowicza, lepszej dostępności usług lekarskich dla pacjentów.

- Żadna z tych ustaw tak naprawdę nie projektuje i nie planuje, w jaki sposób możemy skrócić kolejkę pacjentów do lekarza  - powiedział Arłukowicz  na konferencji prasowej w Lublinie.

Jego zdaniem, podstawowym kierunkiem zmian w systemie organizacji służby zdrowia jest przesunięcie odpowiedzialności finansowej za szpitale na samorządy, co niewiele zmieni w kwestii dostępu do lekarzy, ale wpłynie na sytuację finansową placówek.

- To samorządy będą skazane na walkę z zadłużeniem swoich szpitali i to samorządy będą ponosiły pełną odpowiedzialność  - podkreślił Arłukowicz.

Poseł SLD skrytykował projekt ustawy o zawodzie lekarza, która ma znieść roczny podyplomowy staż po studiach lekarskich. Według Arłukowicza jest to próba zwiększenia liczby lekarzy, ale kosztem ich gorszego wykształcenia.

Z kolei usztywnienie marż na leki, które przewiduje ustawa refundacyjna, może - zdaniem posła SLD - spowodować wzrost ich cen dla pacjentów, ponieważ zlikwiduje promocje i konkurencję cenową między aptekami i hurtowniami.

- Dzisiaj pacjent może szukać tańszego leku. Ta ustawa spowoduje usztywnienie cen i w konsekwencji - być może - podwyżkę cen dla pacjentów  - uważa Arłukowicz.

Skrytykował też m.in. zmiany w systemie organizacji opieki nocnej. Według niego nowy system ma na celu oszczędności w NFZ i spowodował zmniejszenie liczby przychodni dostępnych w nocy dla pacjentów.

Zapytany o to, w jaki sposób można skrócić kolejki do lekarzy Arłukowicz powiedział, że "do reformy służby zdrowia trzeba podejść całościowo, a nie można przeprowadzać zmian powierzchownych, kosmetycznych i fragmentarycznych, bo to nie będzie miało wpływu na cały system".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum