×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Arłukowicz: przygotowuję projekty, których celem będzie skrócenie kolejek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia08 stycznia 2014 11:35Aktualizacja: 08 stycznia 2014 11:36

Faktycznie, problemem polskiego systemu ochrony zdrowia są kolejki - przyznał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, odnosząc się na posiedzeniu sejmowej komisji do wniosku PiS o jego odwołanie. Zapewnił, że przedstawi projekty, których celem będzie skrócenie kolejek.

Arłukowicz: przygotowuję projekty, których celem będzie skrócenie kolejek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Arłukowicz podkreślił, że na przełomie roku udało się przeprowadzić system aneksowania i kontraktowania szpitali, przychodni w sposób płynny, bezpieczny dla pacjenta, bez strajku, bez protestów.

- Kolegów i koleżanki z PiS-u to musi drażnić - ocenił. - Zależy mi na tym, aby mimo PiS-owskiego krzyku uspokoić pacjentów, że udało się zakontraktować wszystkie umowy w szpitalach i przychodniach - dodał. 

-Faktycznie problemem polskiego systemu ochrony zdrowia są kolejki. I nikt nie udaje, że ich nie widzi. Są tylko tacy, którzy udają, że nie widzą, że coś robimy - mówił minister.

Zwracając się do pacjentów podkreślił, że rok 2012 poświęcił na ustabilizowanie systemu refundacji. - Rok 2013 poświęciłem na przygotowanie się do procesu skrócenia kolejek i zgodnie z tym co padało publicznie, po I kwartale przedstawimy rozwiązania prawne, których celem będzie skrócenie kolejek - zapowiedział. 

Minister odniósł się także do innych zarzutów PiS i przekonywał, że ustawa refundacyjna działa w sposób płynny, na listę refundacyjną wprowadzono m.in. 900 nowych leków, a system refundacji jest przejrzysty i klarowny. 

Arłukowicz ocenił, ze prezes PiS Jarosław Kaczyński krytykując go za zapowiedzi wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń "lekko się skompromitował, zbłaźnił", ponieważ w programie PiS także jest zapowiedź wprowadzenia komercyjnych ubezpieczeń zdrowotnych. 

Według ministra we wniosku PiS "padają kłamstwa", np. że resort nie planuje nowelizacji ustawy refundacyjnej.

- Resort przygotował, projekt nowelizacji, a zainteresowane środowiska odniosły się do tego projektu - podkreślił Arłukowicz, przekazując projekt przewodniczącemu komisji Tomaszowi Latosowi (PiS).

- Proponuję mniej straszenia i krytyki, a więcej merytoryki - powiedział minister zwracając się do posłów PiS.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum