Arłukowicz o znikającym punkcie projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej

Autor: Radio Zet, RR/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2012 09:48

Nie było drugiego dna w tym, że z projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej, omawianym przez Radę Ministrów, zniknęły niektóre zapisy dotyczące aptekarzy - zapewnił w piątek rano (13 stycznia) w Radiu Zet minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Dopytywany przez Monikę Olejnik o sprawę zniknięcia punktu mówiącego o możliwości odwołania się przez aptekarzy od decyzji kontrolerów NFZ, który to zapis znalazł się wcześniej w porozumienia resortu z przedstawicielami środowiska lekarzy i aptekarzy, Arłukowicz powiedział, że jego resort przygotował na Radę Ministrów kilka różnych rozwiązań:

- Było kilka pakietów. Rada Ministrów podjęła decyzję, że robimy nowelizację najważniejszych punktów - wyjaśnił i zaznaczył, żeby nie doszukiwać się w tym drugiego dna.

Zapytany, czy wtedy kiedy nie był ministrem i krytykował ustawę refundacyjną, oczekiwał takich zmian, jakie zostały obecnie zaproponowane, stwierdził : - Miałem uwagi m.in. co do restrykcyjności ustawy. Ale nie to jest głównym problemem. Problem jest to, aby udostępnić możliwość sprawdzenia ubezpieczenia zanim zaczniemy karać lekarzy.

- Jak się pan z tym wszystkim czuje? Najpierw pan głosował przeciwko ustawie, teraz musiał pan jej bronić, a na końcu musiał pan ustąpić - dociekła Olejnik.

- Kiedy przyszedłem do resortu, zapowiadałem publicznie, że będziemy monitorowali efekty wejścia w życie tej ustawy i że będę korygował ją tam, gdzie tej korekty będzie wymagała. Zachowywałem się konsekwentnie. Obserwowałem, jakie efekty społeczne wywołuje.

- Nie czuje się pan jakby musiał zjeść… nieświeży pasztet?

- Pani redaktor, polityka to sztuka podejmowania się trudnych zadań. Oczywiście przez całą drogę polityczną można tkwić w debacie i sporze politycznym. Ale ja podjąłem się trudnego zadania i doprowadzę je do końca; w taki sposób, żeby pacjenci zauważyli to, że o tym, czym będą leczeni, decydują eksperci, profesorowe i w konsekwencji rząd, a nie ci, którzy proponują określone metody leczenia - stwierdził minister nawiązując do nacisków różnych grup i koncernów towarzyszących tworzeniu ustawy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum