Arłukowicz nie chce zastąpić Ewy Kopacz, chce namawiać do refundacji in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2011 10:30

Nowy minister w kancelarii premiera Bartosz Arłukowicz zapowiedział w piątek (20 maja), że będzie przekonywał polityków PO do poparcia ustawy o związkach partnerskich oraz refundacji zabiegów in vitro. Arłukowicz zapewnia, że "nie czyha" na stanowisko minister zdrowia Ewy Kopacz.

Arłukowicz nie chce zastąpić Ewy Kopacz, chce namawiać do refundacji in vitro

Arłukowicz był pytany przez dziennikarzy, czy Ewa Kopacz jest dobrym ministrem zdrowia. - Różnimy się w kilku poglądach - odpowiedział polityk, ale - jak zaznaczył - te różnice nie uniemożliwiają wspólnej dyskusji. Jak zapewnił, "nie czyha" na stanowisko minister Kopacz.

Bartosz Arłukowicz zamierza namawiać PO do poparcia refundacji in vitro. W pierwszej kolejności jednak - jak podkreślił - należy uregulować prawnie procedurę in vitro.

- Jestem wielkim zwolennikiem regulacji prawnych w sprawie in vitro, bo dzisiaj in vitro w Polsce jest, ale problem polega na tym, że nie ma regulacji prawnych, które określają jakość i sposób przeprowadzania tego zabiegu - mówił minister.

- Ludzie mają prawo mieć dostęp do nowoczesnych procedur medycznych, oczywiście, że będę przekonywał (do refundacji in vitro), ale ważniejsze jest, abyśmy to uregulowali w ogóle prawnie, potem rozmawiali o refundacji - powiedział Arłukowicz.

Projektami w sprawie in vitro zajmuje się obecnie sejmowa podkomisja. Na początku stycznia do podkomisji trafiło pięć projektów ustaw dotyczących in vitro i regulujących kwestie bioetyczne. Zostały one zgłoszone przez: Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje PO) i Bolesława Piechę (PiS).

Podkomisja zarekomendowała na początku lutego odrzucenie najbardziej radykalnego projektu Piechy. Zdecydowała natomiast, że projektem podstawowym, na którym będzie pracować zostanie projekt Kidawy-Błońskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum