Arłukowicz: my z Platformą będziemy zmieniać system

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2012 20:54

Pewnie tak już będzie, że będą tacy, którzy będą wciąż składać wnioski i tacy, którzy będą palić kadzidełka; a my z Platformą Obywatelską będziemy zmieniać system - oświadczył w czwartek (26 stycznia) w Sejmie minister Bartosz Arłukowicz.

- Podejmując się tego trudnego zadania, nigdy nie mówiłem, że będzie łatwo. I dzisiaj także nie mówię, że będzie łatwo - mówił minister zdrowia.

Podkreślił, że po spotkaniach z przedstawicielami wielu środowisk, chce podziękować lekarzom i aptekarzom. Podkreślił, że dyskusje z przedstawicielami środowisk lekarskich i aptekarskich były poświęcone temu, jak ma wyglądać system refundacji w Polsce.

- W czasie tych rozmów nie spotkałem tam przedstawicieli lewej strony, przedstawicieli prawej strony, zaś spotkałem zatroskanych lekarzy, aptekarzy i pacjentów, którzy dzień w dzień przychodzili, dyskutowali o tym, jak refundacja ma wyglądać, bo istotę jej zmian ci ludzie rozumieją - zaznaczył.

- Możecie zagłosować przeciwko mnie - zniosę to z pokorą. (...) Głosując przeciwko tej ustawie, głosujecie przeciwko aptekarzom, bo aptekarze uzyskali możliwość odwołania się od decyzji kontrolera NFZ, uzyskali abolicję, podobnie jak lekarze - podkreślił Arłukowicz.

Minister zdrowia zwrócił się do posłów PiS, którzy złożyli wniosek o jego odwołanie. Powiedział, że wylewają krokodyle łzy, że obejmując swój urząd podjął się trudnego wyzwania.

Arłukowicz pytał posłów PiS, czy ich reakcja na wejście w życie ustawy refundacyjnej miała "utrącić" jego, marszałek Sejmu Ewę Kopacz, czy może samą ustawę.

Dodał, że opozycja nie miała odwagi, by wprowadzić w życie własne projekty ustawy refundacyjnej. Arłukowicz zarzucił przewodniczącemu sejmowej Komisji Zdrowia Bolesławowi Piesze (PiS), że od czerwca do grudnia ubiegłego roku, pomimo 13 posiedzeń komisji, nie postanowił, by ustawa refundacyjna stała się tematem obrad.

Jak mówił Arłukowicz, Piecha zrobił to dopiero 30 grudnia - dwa dni przed wejściem w życie ustawy. Podkreślił także, że przewodniczący Komisji Zdrowia nie złożył żadnego zapytania i interpelacji ws. ustawy refundacyjnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum