Arłukowicz: mamy gotowe zmiany ustawowe dotyczące wykazu ubezpieczonych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2012 10:29

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wyraził nadzieję, że elektroniczny rejestr ubezpieczenia pacjenta powstanie jak najszybciej. Dodał, że resort ma gotowe "zmiany ustawowe w tym zakresie".

- Wprowadzenie w całym kraju sprawnie funkcjonującego systemu informatycznego to zadanie bardzo trudne, drogie i skomplikowane - powiedział Arłukowicz w czwartek (5 stycznia) w radiowej Trójce. - Jesteśmy w takim momencie, w którym takie zadanie musi stać się priorytetem (...). Zmiany ustawowe są przygotowane, są gotowe - dodał.

Jak przekonywał, prawdziwa informatyzacja w służbie zdrowia i komunikacja elektroniczna jest niezwykle ważna.- Dostęp do centralnego wykazu ubezpieczonych jest lekarzom potrzebny po to, aby mieli dostęp do wiarygodnego źródła informacji o ubezpieczeniu pacjenta - wyjaśnił. - Ustawy w tym zakresie mamy już przygotowane i w każdej chwili możemy zaczynać prace - dodał.

Minister odniósł się również do porozumienia zawartego w środę (4 stycznia) po rozmowach ze środowiskiem lekarzy i aptekarzy. - Podkreślam, że po zakończeniu protestu przystępujemy do wspólnej pracy - zapowiedział, pytany o to, kiedy zostaną wprowadzone postulowane przez lekarzy zmiany w ustawie refundacyjnej. Dodał, że prace te będą konsultowane ze wszystkimi środowiskami, które wyrażą taką wolę.

Z kolei wiceminister zdrowia Jakub Szulc powiedział w czwartek w TVN24, że kwestia noweli ustawy w tej materii nie jest sprawą jakąś dramatycznie skomplikowaną. - Projekt przygotujemy i prześlemy do rządu - powiedział. - Myślę, że jest to kwestia przyszłego tygodnia - dodał. Jak powiedział, resort ma też już przygotowane zmiany dotyczące rozporządzenia w sprawie recept.

W środę (4 stycznia) po siedmiogodzinnych rozmowach lekarze i aptekarze podpisali porozumienie z Ministerstwem Zdrowia w sprawie przepisów refundacyjnych. Arłukowicz wyraził nadzieję, że protest pieczątkowy zostanie w czwartek zawieszony.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum