Arłukowicz: jest projekt noweli ustawy refundacyjnej, bez kar dla lekarzy

Autor: RR, TVP Info/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2012 16:44

Kontrowersyjny art. 48 ustawy refundacyjnej zostanie uchylony, powstanie też rozporządzenie o tym, że lekarze nie będą musieli wpisywać poziomu refundacji leków, które są na jednym poziomie odpłatności - to najważniejsze tezy wystąpienia ministra Bartosza Arłukowicza wygłoszone w czasie briefingu w poniedziałek (9 stycznia).

Minister zaznaczył jednak, że w przypadku leków z grupy B (ponad 180 leków),stosowanych w najcięższych, przewlekłych chorobach, lekarze będą wpisywać odpłatność.

- Będziemy starali się w najbliższym czasie wprowadzić rozwiązania prawne, które spowodują, że aptekarze będą mogli wydawać refundowane leki na podstawie kodu choroby. Na dzisiaj jednak wprowadzamy rozwiązanie, które zwalnia lekarzy z wpisywania poziomu leków refundowanych w jednym stopniu i pozostawia konieczność wpisywania poziomu refundacji w przypadkach chorób przewlekłych – wyjaśnił Arłukowicz.

Przypomnijmy, że ustawa refundacyjna przewiduje (art. 48, ustęp 8), że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta.

- Postaramy się uczynić wszystko, żeby zaproponowane przez nas zmiany zostały rozpatrzona podczas jutrzejszego posiedzenia Rady Ministrów - zapewnił minister zdrowia.

Bartosz Arłukowicz zapowiedział również wprowadzanie zmian dotyczących kontroli NFZ w aptekach poprzez możliwość odwołania się od decyzji kontrolnej do prezesa NFZ, ”co było oczekiwanie przez środowisko aptekarzy”.

- Przy okazji chciałbym podziękować z tego miejsca polskim aptekarzom, że w czasie ostatnich dni korzystali ze wszystkich możliwości, żeby pacjenci mogli realizować recepty - powiedział.

Minister podkreślił, że reakcja resortu zdrowia w postaci nowelizacji ustawy refundacyjnej jest wynikiem nie tylko porozumienia zawartego z przedstawicielami środowiska lekarzy z 4 stycznia, ale przede wszystkim odpowiedzią na apel organizacji pacjentów o zawieszenie protestu pieczątkowego.

Przypomnijmy, że 6 stycznia przedstawiciele czterech organizacji pacjentów, zwrócili się do środowiska lekarskiego i ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, o jak najszybsze rozwiązanie trudnej sytuacji w ochronie zdrowia i zawieszenie protestu pieczątkowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum