Arłukowicz: decyzje kierownictwa MZ są coraz większym ciężarem dla rządu

Autor: PTWP - parlamentarny.pl • Źródło: parlamentarny.pl/Rynek Zdrowia   • 30 stycznia 2017 12:15

Zdaniem Bartosza Arłukowicza (PO), byłego ministra zdrowia, ochrona zdrowia staje się coraz większym problemem dla obecnego rządu. Jednak nie ze względu na finanse. - Wydaje się, że coraz większym ciężarem są działania i decyzje podejmowane przez obecne kierownictwo ministerstwa zdrowia - powiedział serwisowi Parlamentarny.pl.

Arłukowicz: decyzje kierownictwa MZ są coraz większym ciężarem dla rządu
Zdaniem Bartosza Arłukowicza, za leki przepisane przez lekarza nieubezpieczony będzie musiał zapłacić sam. Fot. PTWP

W ramach przeglądu resortów premier rozmawiała już z Konstantym Radziwiłłem, ministrem zdrowia. Ocena resortu była pozytywna. Inaczej jednak uważają przeciwnicy tych reform. Jednym z argumentów świadczących, że mają rację, jest niedotrzymanie obietnicy ministra, że od stycznia br. nieubezpieczeni będą się leczyć za darmo. Twierdzą, że z tego pierwszego kroku realizacji Narodowej Strategii Zdrowia rząd się chyba wycofał, gdyż darmowe leczenie nieubezpieczonych okazało się fikcją.

Zdaniem Bartosza Arłukowicza, za leki przepisane przez lekarza nieubezpieczony będzie musiał zapłacić sam. „Darmowe” leczenie nieubezpieczonych refundacji recept bowiem nie obejmuje. Podobnie będzie w przypadku zaordynowania przez lekarza wizyty u specjalisty, nie mówiąc o pobycie w szpitalu. Znowelizowana ustawa nie wskazuje też, że lekarze rodzinni dostaną środki finansowe na leczenie nieubezpieczonych.

Jak przekonuje Arłukowicz, projekt stworzenia tzw. sieci szpitali został już oprotestowany przez wszystkich możliwych uczestników systemu ochrony zdrowia. Do tej pory osoby zarządzające jednostkami służby zdrowia nie wiedzą, jakie kryteria będą obowiązywały w trakcie tworzenia sieci i czy ich szpital znajdzie się w niej. Można więc powątpiewać, czy ostatecznie uda się stworzyć sieć szpitali, gdyż jak wynika z ostatnich doniesień medialnych, nawet wicepremier Morawiecki ma poważne wątpliwości wobec tego projektu.

Więcej: www.parlamentarny.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum