Arłukowicz: chcemy znieść limity w onkologii, ale nie dla wszystkich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2014 16:37

Chcemy, by to pacjent znajdował się w centrum systemu ochrony zdrowia - mówił minister Bartosz Arłukowicz, przedstawiając komisji zdrowia projekty z tzw. pakietu kolejkowego.

Szef resortu zdrowia dodał, że ma nadzieję na merytoryczną pracę nad nimi. Z walki politycznej się wyłączamy – zapowiedział.

We wtorek (8 lipca) sejmowa komisja zdrowia rozpoczęła prace nad o projektami nowelizacji ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia.

- Mam nadzieję na merytoryczną pracę. Jesteśmy do pełnej merytorycznej dyspozycji, z walki politycznej się wyłączamy - zapowiedział minister, przedstawiając założenia "pakietu kolejkowego".

Przypomniał, że celem zaproponowanych jest doprowadzenie do tego, by pacjent stał w centrum zainteresowania systemu ochrony zdrowia.

Jeśli chodzi o onkologię, Arłukowicz podkreślił, że resort chce znieść limity, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Dodał, że wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii "czujności onkologicznej".

Zaznaczył, że położony ma być nacisk na leczenie ambulatoryjne, jednodniowe, które jest najbardziej komfortowe dla pacjenta. Leczenie szpitalne ma być prowadzone tylko w przypadkach, w których jest to konieczne, a nie "korzystne organizacyjnie".

Minister zapowiedział zmianę roli NFZ.

- Płatnik ma pełnić rolę płatnika, a nie kreatora polityki zdrowotnej (...) Chcemy, żeby to resort kreował politykę zdrowotną - mówił.

Dodał, że wiąże się to m.in. ze zmianami w sposobie kontraktowania, długości zawierania umów. Wprowadzone zostaną też zmiany dotyczące wyceny świadczeń; wycena z NFZ przeniesiona zostanie do Agencji Oceny Technologii Medycznych. Opracowane też mają zostać mapy zapotrzebowania zdrowotnego dla całego kraju.

Arłukowicz poinformował, że zmiany dotyczące onkologii i NFZ mają wejść w życie z początkiem 2015 r., a w przypadku pielęgniarek - które będą mogły m.in. wypisywać recepty - od 2016 r.

Minister przypomniał, że zmiany dotyczące konsultantów będą dotyczyły m.in. upubliczniania miejsc, gdzie osiągają dochody.

- Nie zabraniamy zarabiać w różnych miejscach, ale chcemy, żeby to było jawne i przejrzyste - zaznaczył.

Dodał, że projekt obliguje do ujawnienia źródła dochodów i daje możliwość wyłączenia się, gdy zachodzi konflikt interesów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum