×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Apel psychologów do prezydenta. Chcą przyspieszenia prac nad ustawą o zawodzie

Autor: oprac. JKB • Źródło: Facebook, Rynek Zdrowia16 maja 2022 15:00Aktualizacja: 16 maja 2022 19:33

Ogólnopolski Związek Psychologów wystosował wspólne stanowisko do prezydenta Andrzeja Dudy. Petycja dotyczy poparcia dla projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym. – Mamy nadzieję, że wspólne, zintegrowane działania przyczynią się do uchwalenia ustawy – czytamy.

Apel psychologów do prezydenta. Chcą przyspieszenia prac nad ustawą o zawodzie
Psycholodzy apelują o szybkie wdrożenie ustawy o zawodzie. Fot. AdobeStock
  • Psycholodzy wystosowali petycję w sprawie intensyfikacji prac nad ustawą o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, w związku z agresją Rosji na Ukrainę
  • - Niestety aktualne regulacje prawne dotyczące wykonywania zawodu psychologa oraz uznawania kwalifikacji psychologów z Ukrainy są niewystarczające – podkreślają sygnatariusze
  • Jak zaznaczają psycholodzy, wprowadzenie ustawy pozwoli na powstanie samorządu zawodowego, co znacznie ułatwi polskim oraz ukraińskim psychologom otrzymywanie prawa do wykonywania zawodu

Psycholodzy wystosowali apel do prezydenta. Chodzi o ustawę o zawodzie

Środowisko psychologów wystosowało wspólne stanowisko w sprawie intensyfikacji prac nad ustawą o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

- Bardzo się cieszymy, że środowisko naukowców, psychologów klinicznych, psychologów praktyków zjednoczyło się w petycji poparcia dla projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym złożonego w Sejmie RP – napisali na Facebooku Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów.

Jak zaznaczyli na początku petycji, ze względu na wojnę w Ukrainie, władze polskie oraz środowisko psychologów "stanęły wobec zadania zapewnienia właściwej i skutecznej pomocy psychologicznej obywatelom Ukrainy i niosącym im pomoc Polakom".

Ustawa o zawodzie psychologa z 2001 roku jest "martwym prawem"

Autorzy petycji wskazują, że obecne regulacje prawne dotyczące wykonywania zawodu psychologa, a także uznawania kwalifikacji psychologów z Ukrainy są niewystarczające.

- Obecnie obowiązująca ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów z 8 czerwca 2001 roku, nie zyskała nigdy przepisów wykonawczych i jest w istocie „martwym prawem”. Nie powstał też samorząd zawodowy psychologów i nadal nie ma organu, który zweryfikowałby uprawnienia zawodowe psychologów w Polsce i nadawał im prawo do wykonywania zawodu – czytamy w apelu.

W związku z tym – jak podkreślają sygnatariusze - w Polsce nadal nie ma formalnej ścieżki uznawania uprawnień i nadawania prawa do wykonywania zawodu dla psychologów z innych państw.

- W obecnie obserwowanym kryzysie psychologicznym, związanym z wojną na Ukrainie, kluczowe znaczenie ma skuteczna adaptacja do obecnej sytuacji, jak i efektywne planowanie dalszych działań pomocowych. Wymaga to zapewnienia powszechnego dostępu do polskich psychologów, wspieranych w zespołach przez psychologów z Ukrainy – podali psycholodzy.

W podsumowaniu petycji przypomniano, że przyjęcie rzeczonej ustawy pozwoli na powstanie samorządu zawodowego oraz otrzymywanie prawa do wykonywania zawodu zarówno przez polskich, jak i ukraińskich psychologów. Tym samym będzie odpowiedni nadzór merytoryczny nad ich pracą.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum