Apel psychologów do prezydenta. Chcą przyspieszenia prac nad ustawą o zawodzie
Ogólnopolski Związek Psychologów wystosował wspólne stanowisko do prezydenta Andrzeja Dudy. Petycja dotyczy poparcia dla projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym. – Mamy nadzieję, że wspólne, zintegrowane działania przyczynią się do uchwalenia ustawy – czytamy.

- Psycholodzy wystosowali petycję w sprawie intensyfikacji prac nad ustawą o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, w związku z agresją Rosji na Ukrainę
- - Niestety aktualne regulacje prawne dotyczące wykonywania zawodu psychologa oraz uznawania kwalifikacji psychologów z Ukrainy są niewystarczające – podkreślają sygnatariusze
- Jak zaznaczają psycholodzy, wprowadzenie ustawy pozwoli na powstanie samorządu zawodowego, co znacznie ułatwi polskim oraz ukraińskim psychologom otrzymywanie prawa do wykonywania zawodu
Psycholodzy wystosowali apel do prezydenta. Chodzi o ustawę o zawodzie
Środowisko psychologów wystosowało wspólne stanowisko w sprawie intensyfikacji prac nad ustawą o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
- Bardzo się cieszymy, że środowisko naukowców, psychologów klinicznych, psychologów praktyków zjednoczyło się w petycji poparcia dla projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym złożonego w Sejmie RP – napisali na Facebooku Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów.
Jak zaznaczyli na początku petycji, ze względu na wojnę w Ukrainie, władze polskie oraz środowisko psychologów "stanęły wobec zadania zapewnienia właściwej i skutecznej pomocy psychologicznej obywatelom Ukrainy i niosącym im pomoc Polakom".
Ustawa o zawodzie psychologa z 2001 roku jest "martwym prawem"
Autorzy petycji wskazują, że obecne regulacje prawne dotyczące wykonywania zawodu psychologa, a także uznawania kwalifikacji psychologów z Ukrainy są niewystarczające.
- Obecnie obowiązująca ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów z 8 czerwca 2001 roku, nie zyskała nigdy przepisów wykonawczych i jest w istocie „martwym prawem”. Nie powstał też samorząd zawodowy psychologów i nadal nie ma organu, który zweryfikowałby uprawnienia zawodowe psychologów w Polsce i nadawał im prawo do wykonywania zawodu – czytamy w apelu.
W związku z tym – jak podkreślają sygnatariusze - w Polsce nadal nie ma formalnej ścieżki uznawania uprawnień i nadawania prawa do wykonywania zawodu dla psychologów z innych państw.
- W obecnie obserwowanym kryzysie psychologicznym, związanym z wojną na Ukrainie, kluczowe znaczenie ma skuteczna adaptacja do obecnej sytuacji, jak i efektywne planowanie dalszych działań pomocowych. Wymaga to zapewnienia powszechnego dostępu do polskich psychologów, wspieranych w zespołach przez psychologów z Ukrainy – podali psycholodzy.
W podsumowaniu petycji przypomniano, że przyjęcie rzeczonej ustawy pozwoli na powstanie samorządu zawodowego oraz otrzymywanie prawa do wykonywania zawodu zarówno przez polskich, jak i ukraińskich psychologów. Tym samym będzie odpowiedni nadzór merytoryczny nad ich pracą.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)