Apel lekarzy w sprawie stażu podyplomowego. "Jest integralnym elementem edukacji"

Autor: oprac. JKB • Źródło: NIL, Rynek Zdrowia25 maja 2022 06:46

Podczas XV Krajowego Zjazdu Lekarzy, który odbył się w dniach 12-14 maja, delegaci wystosowali kilka apeli skierowanych do ministra zdrowia. Jednym z nich jest prośba o utrzymanie stażu podyplomowego.

Apel lekarzy w sprawie stażu podyplomowego. "Jest integralnym elementem edukacji"
Lekarze apelują o utrzymanie stażu podyplomowego. Fot. AdobeStock
  • Krajowy Zjazd Lekarzy podczas posiedzenia 13 maja wystąpił z apelem do szefa resortu zdrowia w sprawie utrzymania stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów
  • Jak stwierdzili delegaci, likwidacja stażu groziłaby obniżeniem jakości przygotowania lekarza do podjęcia samodzielnego wykonywania zawodu
  • Warto dodać, że w dniach 12-14 maja odbył się Krajowy Zjazd Lekarzy. To najwyższa władza samorządu lekarskiego

Apel do ministra ws. stażu

Naczelna Izba Lekarska zaprezentowała podsumowanie XV Krajowego Zjazdu Lekarzy, a także opublikowała uchwały oraz apele podjęte podczas tego ważnego zjazdu.

Jednym z apeli, o którym wspomina NIL jest m.in. prośba do ministra zdrowia o utrzymanie stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów. Jak wskazali delegaci KZL, ów staż jest "integralnym elementem edukacji, umożliwiającym zdobycie umiejętności praktycznych".

"Aktualny program i przebieg studiów nie gwarantuje pełnego przygotowania do wykonywania zawodu lekarza. Lekarz i lekarz dentysta rozpoczynający staż posiada prawo wykonywania zawodu i jest partnerem dla swojego koordynatora/opiekuna w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów, co pozwala mu na ocenę swoich predyspozycji, weryfikację oczekiwań i wybranie właściwej ścieżki specjalizacyjnej" – czytamy w treści apelu.

Na koniec delegaci wskazali, że "likwidacja stażu podyplomowego w obecnych uwarunkowaniach groziłaby istotnym obniżeniem jakości przygotowania lekarza do podjęcia samodzielnego wykonywania zawodu, stwarzając tym samym potencjalne niebezpieczeństwo dla pacjentów jak i narażając młodych lekarzy na odpowiedzialność cywilną oraz karną".

XV Krajowy Zjazd Lekarzy

Przypomnijmy: XV Krajowy Zjazd Lekarzy odbył się w dniach 12-14 maja. W trakcie tego wydarzenia wybrano nowe władze Naczelnej Rady Lekarskiej - prezesem NRL został Łukasz Jankowski.

Dodatkowo, podczas zjazdu delegaci wybrali również Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, członków Naczelnej Rady Lekarskiej, zastępców Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, członków Krajowej Komisji Wyborczej, Naczelnej Komisji Rewizyjnej oraz Naczelnego Sądu Lekarskiego. Poza tym wystosowali uchwały, a także apele m.in. do ministra zdrowia.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum