×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Apel konsultantów medycyny rodzinnej i pediatrii ws. bilansu dzieci zdrowych i szczepień

Autor: MS/Rynek Zdrowia13 marca 2020 14:10

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zakażeniami SARS CoV-2 zalecamy odroczenie bilansu dzieci zdrowych do 30 kwietnia oraz utrzymanie bieżącej realizacji szczepień obowiązkowym i zalecanych zgodnie z ustalonym harmonogramem - czytamy w stanowisku konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej i w dziedzinie pediatrii.

Apel konsultantów medycyny rodzinnej i pediatrii ws. bilansu dzieci zdrowych i szczepień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

We wtorek (10 marca) konsultanci krajowi w dziedzinie medycyny rodzinnej - doc. Agnieszka Mastelarz-Migas i pediatrii - prof. Teresa Jackowska wystosowały stanowisko do lekarzy pediatrów i specjalistów medycyny rodzinnej oraz osób kierujących poradniami Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Dotyczy opieki nad dziećmi zdrowymi w przychodni POZ w czasie zagrożenia epidemicznego zakażeniami SARS CoV-2.

Jak czytamy w piśmie: "Mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia zalecające ograniczenie ruchu pacjentów w placówkach ochrony zdrowia poprzez m.in. realizację teleporad oraz przesunięcie w czasie wizyt, które nie są niezbędne w najbliższym czasie a jednocześnie uwzględniając, jak duże znaczenie w profilaktyce chorób infekcyjnych mają szczepienia, zalecamy: odroczenie bilansu dzieci zdrowych do dnia 30 kwietnia oraz utrzymanie bieżącej realizacji szczepień obowiązkowym i zalecanych zgodnie z ustalonym harmonogramem".

"Szczepienia są najskuteczniejszą profilaktyką w zapobieganiu chorobom" - przypominają konsultanci krajowi.

Aby jednak nie narażać dzieci oczekujące na szczepienie na ryzyko zakażenia SARS CoV-2, konsultanci zwracają  uwagę kierującym placówkami na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom oczekującym na szczepienie i pozostającym w placówce po szczepieniu.

"W terminie przeznaczonym na szczepienie nie należy realizować wizyt innych pacjentów, chyba że jest możliwość pełnego oddzielenia poradni dzieci zdrowych od części, gdzie przyjmowani są chorzy. Niedopuszczalne jest przebywanie oczekujących na szczepienie lub będących po szczepieniu z innymi pacjentami, we wspólnej poczekalni" - napisano  w apelu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum