Apel do lekarzy w czasie epidemii: nie przepisujcie leków na zapas, ograniczcie badania...

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2020 12:01

Wszystkie zawody medyczne stanowią dziś jeden zespół. Aby ułatwić wszystkim zawodom medycznym walkę z epidemią COVID-19 zwracamy się do Was z prośbą o przestrzeganie kilku prostych zaleceń - apelują do środowiska lekarskiego samorządy zawodów medycznych.

Apel do lekarzy w czasie epidemii: nie przepisujcie leków na zapas, ograniczcie badania...
W związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem przedstawiciele samorządów zawodów medycznych spotkali się 18 marca w formule on-line. Fot. Krajowa Izba Fizjoterapeutów

Podczas spotkania w formule on-line przedstawiciele samorządów zawodów medycznych wystosowali apele do rządu polskiego, pacjentów oraz środowiska lekarskiego. W tym ostatnim zwrócili się do lekarzy o ograniczenie w czasie walki z koronawirusem badań profilaktycznych do tych, które są konieczne wymagane do bieżącego diagnozowania, a badania okresowe mogą zaczekać kilka tygodni.

''Laboratoria diagnostyczne i tak pracują pełną parą. Pacjenci zgłaszający się na badania stanowią potencjalne źródło dalszego rozprzestrzeniania się wirusa'' - wskazują.

Apelują też o nie przepisywanie leków na zapas, na później.

''W sytuacji, kiedy wszyscy będą chcieli zrobić zapasy na rok lub dłużej, mogą nam grozić braki w zaopatrzeniu. Nie przepisujcie też leków na wszelki wypadek. Najprawdopodobniej wiele z nich i tak ostatecznie, po upływie daty przydatności, trafi do kosza'' - dodają przedstawiciele samorządów zawodów medycznych.

Pod apelem podpisali się: Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych; Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych; Elżbieta Piotrkowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej; Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum