MAK, MM/Rynek Zdrowia | 29-03-2019 08:08

Anna Rulkiewicz: przepisy dotyczące medycyny pracy wymagają modyfikacji

- Rozporządzenie dotyczące służby medycyny pracy ma już ponad 20 lat. W tym czasie bardzo zmieniły się oczekiwania zarówno pracodawców, jak i pracowników - mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med i Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej.

Z Anną Rulkiewicz rozmawiamy o przyszłości medycyny pracy w Polsce; FOT. PTWP

- Modyfikacja przepisów dotyczących medycyny pracy jest konieczna, między innymi dlatego, że powinniśmy przejść od jej obecnego, typowo orzeczniczego modelu na rzecz orzeczniczo-profilaktycznego - uważa prezes Rulkiewicz.

Wskazuje, że ponieważ m.in. badania okresowe w ramach medycyny pracy są obowiązkowe, warto wprowadzić do tego nowego modelu kilka badań, które pozwolą możliwie wcześnie wykrywać określone choroby lub im zapobiegać.

- Oczywiście pracodawcy nie są zainteresowani ponoszeniem dodatkowych kosztów tych badań, dlatego z obecnego rozporządzenia trzeba wyeliminować zapisy, które już nie przystają do obecnej rzeczywistości, a dodać w ich miejsce nowe - tłumaczy prezes Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej.

- Z drugiej strony warto przekonywać pracodawców do korzyści płynących dla nich z inwestowania w zdrowie pracowników. Te korzyści dotyczą chociażby ograniczenia absencji chorobowych, które nadal stanowią dla przedsiębiorców poważny problem, także finansowy - podkreśla Anna Rulkiewicz.

Rozmowa zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).