Anna Komorowska wysłuchała opinii pielęgniarek kontraktowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2011 18:25

Po rozmowach z OZZPiP prezydentowa Anna Komorowska spotkała się w piątek (25 marca) po południu z szefową Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Kontraktowych.

Anna Komorowska wysłuchała opinii pielęgniarek kontraktowych
- Cieszę, że pani prezydentowa wykazała zainteresowanie opinią drugiej strony - powiedziała po spotkaniu Elżbieta Wrona, szefowa SPiPK.

- Powtarzamy, że pielęgniarka i położna powinny mieć prawo wyboru formy zatrudnienia. Nie jesteśmy za tym, aby wszystkie pielęgniarki w Polsce pracowały na umowach cywilno-prawnych, ale stoimy na stanowisku, że nikt nie ma prawa odbierać nam konstytucyjnych praw - podkreśliła.

Wrona dodała, że rozmowa z Komorowską dotyczyła kontraktów i „sytuacji, która wyniknęła w ostatnim okresie". Pytana, czy pielęgniarki pracujące na kontraktach będą chciały rozmawiać z przedstawicielkami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, powiedziała: - Jeśli moje koleżanki uznają za stosowne porozumieć się ze związkiem, taką decyzję, takie mediacje podejmiemy.

Podkreśliła, że bezskutecznie próbowała porozmawiać z przewodniczącą OZZPiP Dorotą Gardias, gdy pielęgniarki okupowały Sejm.

Wcześniej Anna Komorowska spotkała się z pielęgniarkami z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, które przekazały jej swoje postulaty dotyczące zakazu zatrudniania w szpitalach na kontraktach. W piątek (25 marca) przedstawicielki OZZPiP zakończyły dziewięciodniowy protest prowadzony w Sejmie; od wtorku (22 marca) głodówkę prowadziło pięć kobiet.

OZZPiP o swoich dalszych działaniach ws. kontraktów poinformuje podczas prac nad ustawą o działalności leczniczej w Senacie. Ustawa, uchwalona tydzień temu przez Sejm, doprecyzowuje przepisy umożliwiające zatrudnianie pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów.

OZZPiP podaje, że zrzesza około 80 tys. z 200 tys. polskich pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych. Przewodnicząca Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Kontraktowych Elżbieta Wrona poinformowała, że liczy ono ok. 700 członków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum