Ankieta: mamy wadliwy system orzekania o niepełnosprawności?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2010 09:37

Jedna na dziesięć osób, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, nie czuje się niepełnosprawna. Wiele z nich korzysta też z pomocy finansowej na rehabilitację.

Aż 9,7 proc. formalnie niepełnosprawnych nie odczuwa żadnych ograniczeń sprawności a mimo to wielu z nich korzysta m.in. z rent, dofinansowania do pensji (jeśli pracują) lub założenia własnej firmy – podaje Dziennik Gazeta Prawna, cytując wyniki Ogólnopolskiego Badania Osób Niepełnosprawnych.

Badanie przeprowadzone przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych objęło rekordową liczbę 100 tys. niepełnosprawnych respondentów i wykazało wadliwość systemu orzekania o niepełnosprawności.

Prof. Anna Brzezińska, koordynator badań ze strony SWPS, uważa, że skoro co dziesiąta osoba, która posiada orzeczenie, nie odczuwa ograniczeń sprawności, to w Polsce albo fantastycznie funkcjonuje system rehabilitacji, albo niestety nadal znaczna część osób potrafi uzyskać je w nie do końca legalny sposób.

Jednocześnie z badań wynika aż 41 proc. ankietowanych odczuwa ograniczenia sprawności, ale nie posiada orzeczenia, co sprawia, że nie może skorzystać z publicznego wsparcia. Brak orzeczenia wynika najczęściej z niewiedzy na temat  tego jak się o nie ubiegać i jaka pomoc przysługuje niepełnosprawnym.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum